Není gin jako gin

Není gin jako gin

Není gin jako gin

Od doby, kdy se gin, respektive jeho předchůdce začal vyrábět poprvé, uběhla řada let. Z rodného Nizozemska se dostal do Anglie, kde zažil období slávy i úpadku a odkud se rozšířil do všech koutů světa. Dnes patří mezi jeden z nejrozšířenějších destilátů a ani české palírny nezůstávají pozadu. Celosvětový úspěch ginu zapříčinil vznik nových variant. Jak se od sebe jednotlivé druhy ginu liší?

London Dry Gin

Nejčastější varianta ginu, v jehož chuti dominuje jalovec. Představuje tradiční suchý, čistý gin, který je zcela bezbarvý a neslazený. To je dané i legislativou Evropské unie. Aby se gin mohl nazývat London Dry, musí být destilovaný, minimální obsah alkoholu je 37,5 % a nesmí se do něj přidávat žádná barviva ani ochucovadla. Pouze voda a maximálně sladidlo v množství 0,1 g / l. Jedním z charakteristických rysů London Dry Ginu tak je, že obsahuje minimum přísad. Navzdory svému zavádějícímu názvu se může vyrábět kdekoli po světě. Označení London Dry Gin odkazuje na místo vzniku, tedy Londýn.

02New Western Gin

Setkáte-li se s označením New Western, New American či American Dry Gin, vždy se myslí totéž. Přestože tento typ vzešel z Ameriky, nejsou ve hře pouze američtí výrobci. Proto se používá také název New Wave nebo Contemporary Gin, který není zatížen geografickými konotacemi. Cílem této ginové podkategorie bylo vytvořit destilát, v němž nebude dominovat jalovec, ale další, zpravidla netradiční rostlinné látky (například mořské řasy, olivy, citronová tráva). New Western Gin tak klade důraz na kreativitu, experimentování a netypické botanicals. V tomto typu se projevuje široká škála chutí – od květinových přes citrusové až po kořeněné a bylinné.

TIP: Bobby’s Pinang Raci

New Eastern Gin

Protipólem západního ginu je ten východní. Jak název napovídá, tyto giny v sobě nesou vliv východu – tedy Asie. Nejvýraznější součástí této skupiny jsou japonské giny, které do svého souboru botanicals zařazují místní původní rostliny jako sakura, pepř sansho, yuzu a další domorodé citrusy, květiny a byliny.

03Barrel Aged / Reserve Gin

Stařený gin, který zraje po určitou dobu v dřevěných sudech. Ty mu dodávají další chuťový rozměr, často tóny dubu, vanilky a koření. Neexistuje žádná specifikace, jaký sud použít ani jak dlouhá má být doba zrání. Obvykle se pohybuje v řádech týdnů až měsíců.

TIP: Heimat Barrel Aged Dry Gin

Old Tom Gin

Old Tom Gin je nasládlý a silně aromatický. Populární byl v Anglii 18. století, kdy se cukrem překrývaly jiné nedostatky ginu. Jakmile se rozšířil London Dry Gin, tento styl se téměř vytratil (díky kvalitním ginům již nebylo třeba jejich chuť dohánět dalšími látkami). Během ginové renesance 21. století jej však někteří výrobci opět obnovili.

Navy Strength Gin

Gin vyznačující se vysokým obsahem alkoholu, konkrétně 57,15 % a více. Tento typ ginu má svůj historický původ spojený s britským námořnictvem, podobně jako rum. Zatímco běžní námořníci fasovali rum, důstojníci královského námořnictva dostávali v každodenním přídělu gin. Námořnická síla ginu je odvozena od zkoušky střelným prachem, kterým se určovala jakost destilátu. Když po smíchání se střelným prachem vzplanul, byl obsah alkoholu v pořádku a nebyl příliš naředěný vodou. Vyšší podíl alkoholu zintenzivňuje chuťový profil těchto ginů.

Plymouth Gin

Ačkoli technicky jde o styl ginu, zároveň se jedná i o značku. Gin Plymouth totiž vyrábí jediná palírna na světě a nese chráněné označení původu. S tím se pojí i několik podmínek: smí se vyrábět pouze v britském Plymouthu, s převládající jalovcovou chutí a ABV 37,5 %. Gin je známý pro svůj hladký a plný chuťový profil.

04

Sloe Gin

Ovocný gin, který se vyrábí macerováním trnek v ginu. Má načervenalou barvu a sladkou, ovocnou chuť.

Pink Gin

Termín Pink Gin se používá k označené specifické kategorie, kdy se do ginu přidává ovoce či jiné přísady, aby získal barvu a chuť dané suroviny. Pink Gin se tak vyrábí úplně stejně jako klasický gin – destilací spolu s botanicals, pouze po destilaci přichází na řadu další ingredience. První giny v této kategorii pracovaly s červeným ovocem jako jahody a maliny, které jim dodaly růžovou barvu. Odtud název kategorie. V současnosti výrobci přidávají i další druhy ovoce jako broskve, mučenka, černý rybíz, borůvky a podobně, což se odráží i v barevném spektru těchto ginů.

TIP: Organic Sincere Gin Bougainvillea

Genever

Genever nebo jenever má ve světě ginu podobnou pozici jako cachaça v rumové kategorii. Někdy je považována za její součást, jindy za samostatnou větev. Ačkoli je genever považován za přímého předchůdce ginu, nemá dominantní chuť jalovce. Převažují těžší tóny sladového destilátu (malt wine), který slouží jako základ geneveru. K němu se přidává další koření včetně jalovce.

TIP: Bobby’s Schiedam Jenever

 

Co dalšího byste měli vědět o ginu?