Jak na dokonalý Gin & Tonic?

Jak na dokonalý Gin & Tonic?

Jak na dokonalý Gin & Tonic?

O historii tohoto legendárního long drinku se ji napsalo mnoho. Dnes se proto zaměříme na to, jak si Gin & Tonic správně namíchat. Na první pohled by se mohlo zdát, že na přípravě dvousložkových drinků, jako je právě Gin & Tonic, nelze nic zkazit. Ale pokud chcete oslnit své hosty, je potřeba dbát na detaily. Poradíme vám, jaké kombinace k sobě nejlépe pasují a jak si svůj Gin & Tonic užít na maximum. 

V jednoduchosti je krása, což platí i v tomto případě. Základem by však vždy měly být kvalitní suroviny. V současné době na trhu existují stovky druhů a značek ginu a obdobné množství toniků. Možnosti kombinace chutí, které mohou vzniknout, jsou tak v podstatě nekonečné. Ale právě proto je třeba přemýšlet, jaký gin s jakým tonikem spojit, abychom dosáhli harmonické chuti.

05Svůj k svému

Žádná závazná pravidla, jak párovat gin a tonik, sice neexistují, ale určitě se vyplatí vzít v potaz některá doporučení. Při výběru kombinace se snažte o podporu a rozvinutí nejvýraznějších složek. Není cílem, aby vznikla co nejdivočejší směs, kde se budou jednotlivé chutě přebíjet. Lehké citrusové giny si tak rozumí s jemnými toniky, které nepřebijí chuť destilátu. Naopak charakterističtější, zemitější giny skvěle vyniknou i s extravagantnějšími příchutěmi toniků. Existuje také specifická kategorie ginů, jež mají jednu velmi výraznou složku v chuti. V tomto případě je lépe sáhnout po klasickém toniku bez příchuti.

Samotný poměr ginu a limonády je spíše individuální záležitostí. Každý preferuje jinak silný drink, a proto je ideální variantou lahvička toniku servírovaná zvlášť. Hosté si tak mohou dolévat dle libosti. Pokud chceme Gin & Tonic rovnou namíchat, doporučujeme poměr přibližně 1:3 nebo 1:4, tedy na 4 cl ginu 12–16 cl toniku. Podávejte do sklenky typu tumbler nebo zvolte moderní způsob servírování ve vinné či balonové sklenici.

06Led a ozdoby

Zvláštní pozornost věnujte i ledu. Long drinky, mezi které se Gin & Tonic řadí, se popíjejí postupně. Aby zůstaly studené a osvěžující, je potřeba sklenici naplnit ledem. Ten nápoj ochladí a adekvátně naředí. Kreativitě se přitom meze nekladou – experimentujte a zkuste vyrobit různé tvary a velikosti nebo dokonce vodu zamrazit s bylinkami, které dodají drinkům nový nádech.

Nedílnou součástí dokonalého koktejlu je ozdoba. Můžete pro přípravu zvolit vždy stejný základ, ale právě vhodně zvolené ozdoby mohou vykouzlit pokaždé jiný drink. Často se používají citrusové kůry, protože oleje v nich ukryté jsou skvělými nositeli aroma. Populární jsou i středomořské bylinky, máta, různé druhy pepře, zázvor nebo bazalka. Ozdobu drinku volte vždy v návaznosti na bylinky obsažené v ginu nebo v toniku. Není cílem si drink zbytečně přeplácat, naopak se vyplatí vsadit na střídmost a jednoduchost.

06

Příkladem, jak může ozdoba pozměnit celkový dojem z nápoje, jsou následující receptury na bázi Sir Edmond Ginu. Jeho bohaté vanilkové aroma a chuť se dokonale snoubí s širokou škálou dalších surovin. Nechte se inspirovat a vyzkoušejte některou z následujících kombinací G&T. Základ je vždy stejný, liší se pouze ozdoba. Právě ta je ale pro chuť a povahu drinku zásadní a výrazně ovlivní výsledek. Přesvědčte se sami!

Varianta 1: Ozdobte svůj G&T plátkem pomeranče a tyčinkou skořice pro sladší chuť.
Varianta 2: Ozdobte svůj G&T plátkem čerstvého zázvoru a citronovou kůrou pro výraznou chuť i aroma.
Varianta 3: Ozdobte svůj G&T snítkou tymiánu, která mu dodá jemně květinovou chuť.


07V portfoliu Fenix Drinks můžete vybírat z celé řady lahodných ginů. Zvolíte kořeněný Bobby's Schiedam Dry Gin s vůní citrusů nebo zmíněný Sir Edmond Gin, první gin na světě infuzovaný bourbonskou vanilkou? Možná se vám do chuti trefí jemně ovocný CERO2 Gin Chinola, Widges London Dry Gin s jalovcovým nádechem či lokální TŌSH Gin.

Pokud si chcete dopřát i kvalitní toniky, doporučujeme prozkoumat nabídku The London Essence. Značka při jejich výrobě spolupracuje s předními parfumerskými domy a používá to nejlepší ovoce a rostliny, které se pěstují ve francouzském Grasse. Kvalitní tonik či limonáda můžou z vašeho drinku vytvořit výjimečný chuťový zážitek. Skvěle si je užijete, i když je budete popíjet samostatně.

Chcete vyzkoušet další variace ginů a toniků? Inspirujte se našimi recepturami: