10 zajímavostí o ginu

10 zajímavostí o ginu

10 zajímavostí o ginu

Gin je jedním z nejpopulárnějších destilátů dnešní doby a bez koktejlu Gin & Tonic si nápojový lístek v baru už ani nedovedeme představit. I v dobách minulých byla obliba ginu extrémní, rozhodně však neplatil za fancy pití. Spíš za nápoj dělníků a chudiny. Jednu dobu byl gin v Anglii dokonce levnější než pivo. Tenkrát gin mohl pálit každý a leckdo toho využil. Ovšem chuť takto podomácku vytvořených ginů nebyla nic moc. To se změnilo až na přelomu 18. a 19. století, kdy vznikli první velcí výrobci ginu.

  1. O holandském jeneveru se hovoří jako o předchůdci ginu. Angličané ho objevili během války za nezávislost, kterou vedlo Holandsko proti Španělsku. Někteří Holanďané pak emigrovali do Anglie a nezapomněli si s sebou vzít i recept na oblíbenou pálenku. Posléze se z ní okolo roku 1689 vyvinul gin.
    03
  2. První „foodpairing“ s ginem se objevuje už v roce 1731. Párovaným pokrmem byl perník, který je v Anglii tradičním pečivem.

  3. Gin nebyl vždy tak kvalitní, jak jej známe dnes. V 18. století převažoval tzv. bathtub gin, který skutečně vznikal ve vaně. Stačilo smíchat levný obilný alkohol se šťávou z jalovcových bobulí a tadá! Nezřídka se do podobných „ginů“ přidával i terpentýn a další levné látky, které měly navýšit objem a voltáž. Úmrtí po konzumaci ginu tak nebyla v té době nijak neobvyklá.

  4. V první polovině 18. století se gin v Anglii vyráběl v každém čtvrtém domě. V roce 1726 bylo jen v Londýně 6278 míst, kde bylo možné si koupit gin.

  5. Díky nekvalitnímu ginu vznikla celá řada dnes už klasických koktejlů. Smícháním s dalšími přísadami se měla zamaskovat příšerná chuť ginu. Proto je tolik koktejlů právě na bázi ginu.

    06
  6. Gin Craze, jak se nazývalo divoké období plné nezřízené konzumace ginu v Británii, bylo skutečným šílenstvím. Lidí popíjeli levný a snadno dostupný gin, aby zahnali hlad a aspoň na chvíli zapomněli na každodenní dřinu. V té době výrazně vzrostla také kriminalita a úmrtnost. Stát se proto rozhodl o regulaci a vzniklo hned několik ginových zákonů (Gin Acts).

  7. V roce 1760 došlo k rozvolnění těchto zákonů a gin se opět začal těšit oblibě, ovšem jeho výroba již byla regulována. V té době začaly vznikat první ginové značky a gin v podobě, v jaké ho známe dnes.

  8. London Dry Gin není označení místa původu, ale typ ginu, který lze vyrábět kdekoli na světě. Samozřejmě za dodržení určitých podmínek definujících kategorii London Dry.

  9. Jalovec, který je základní surovinou pro výrobu ginu, dodnes roste divoce v přírodě, kde se sbírá. Jen málokterý výrobce si pěstuje vlastní jalovec.

  10. Britové jsou sice proslulí svou láskou k ginu a svou zemi považují za kolébku jalovcové pálenky, ovšem největší ginový trh na světě představují Filipíny.