Čím vybavit domácí bar

Čím vybavit domácí bar

Čím vybavit domácí bar

Vytvořit si malý domácí bar nemusí být vůbec na škodu. Své oblíbené láhve tak budete mít vždy po ruce a nezaskočí vás žádná nečekaná návštěva. Počáteční investice se sice může zdát být vysoká, ale když si rozpočítáte náklady na drink, dostanete se na podobnou částku jako po návštěvě baru. Doporučujeme tedy nezanevřít na podniky, ale také se nebát experimentovat a namíchat si drink doma. Jaké láhve by v dobře vybaveném domácím baru neměly chybět? 

Na úvod přiznejme, že univerzální návod neexistuje. Každému chutná něco jiného, a tak se bude lišit i skladba domácího baru. Z množství značek rumů, ginů a dalších destilátů si každý vybere tu svou. My se vám přesto pokusíme poradit, jaké láhve by měly tvořit základ vašeho domácího baru. Už jen s nimi totiž zvládnete namíchat celou řadu koktejlů a také se budete mít od čeho odpíchnout, pokud byste se chtěli do vybavení baru pořádně opřít.

02Nejpopulárnější drinky u vás doma

Odrazit se můžeme od magazínu Drinks International a jejich žebříčku nejprodávanějších koktejlů, kterému vévodí Negroni, Old Fashioned a Martini. Pokud také patříte mezi milovníky těchto klasických drinků, neměla by ve vašem baru chybět láhev Campari, červeného vermutu a ginu typu London Dry – například Bobby’s nebo TŌSH z české produkce.

V případě Old Fashioned sáhněte po žitné whisky nebo bourbonu, vyzkoušet ale můžete také rumovou variantu. Výhoda rumu je navíc ta, že z něj připravíte i další oblíbené drinky jako Daiquiri nebo Piña Coladu. Nezapomeňte také na bitters. Ty od Angostury jsou zažitou klasikou, ale nemusíte se bát ani inovativních značek jako například The Japanese Bitters. Trojici nejpopulárnějších drinků světa uzavírá Martini. Abyste si ho mohli namíchat, budete opět potřebovat gin a bílý vermut.

03Zásoba rumu

Český národ je známý pro svou lásku k rumu. Máte-li to stejně, vybavte svůj domácí bar více než jednou láhví. Rumem s velkou variabilitou je The Duppy Share Aged, s nímž namícháte perfektní koktejly, ale vychutnáte si jej i samotný. Pokud chcete vytvořit perfektní Daiquiri, sáhněte po rumu The Lovers. Skvělý Painkiller namícháte z Don Q 151 ° Overproof nebo z Gunroom Navy. Naopak rumy jako Don Q Gran Reserva XO, Ron Cristóbal Santa Maria nebo The Duppy Share XO si nejlépe vychutnáte samotné.

Nezapomínejte na nealko

Výběrem složení baru se nechte vést podle vašich oblíbených koktejlů. Kromě surovin na tyto své oblíbence doporučujeme i několik dalších láhví, které se vám v baru neztratí. Jsou jimi pomerančový likér neboli triple sec (využijete při přípravě Margarity nebo Cosmopolitanu), kávový likér a také různé ochucené sirupy, kterými oživíte drink Tom Collins.

04

Nezapomeňte také, že nedílnou součástí receptur bývá cukrový sirup, který si naštěstí snadno připravíte doma (stačí svařit cukr a vodu v poměru 1:1 do konzistence sirupu) a citronová šťáva. Mějte proto vždy po ruce několik citrusů. Ty se vám budou hodit nejen do Daiquiri, ale také jako ozdoba na Gin & Tonic. Když už jsme u této oblíbené kombinace, nezapomeňte ani na kvalitní toniky a další nealkoholické složky do svých koktejlů.

Jaké láhve se vám vyplatí pořídit, abyste si dokázali namíchat hned několik drinků, už víte. Na závěr ještě připomeneme náš starší článek, který pojednává o základním barmanském vybavení na doma. Přeci nebudete Daiquiri šejkrovat v termosce od čaje…