Old Fashioned – gentleman s kostkou cukru

Old Fashioned – gentleman s kostkou cukru

Old Fashioned – gentleman s kostkou cukru

Je považován za první koktejl vůbec, má vlastní skleničku a jeho objevení si přivlastňuje hned několik osob. Klasický koktejl Old Fashioned slaví svůj pomyslný narozeninový den 14. června, ale věděli jste, že na podzim má pro sebe dokonce celý týden? Popularita tohoto drinku v současnosti není vůbec špatná, patří mezi nejprodávanější koktejly na světě, ale stejně je možné, že o něm nevíte vše. Tak schválně, tušíte, jaký seriál z reklamního světa mu pomohl se proslavit?

Historie koktejlu Old Fashioned je poněkud rozporuplná. Dohledat opravdové „jádro pudla“ je obtížné, protože doba, v níž se tento koktejl formoval do své krásy, neoplývala velkou schopností dokumentace. Hodně údajných fakt je tak spíše legendami. Na níže uvedených údajích se však odborníci shodují, že jsou nejblíže realitě.

Pan koktejl

První milník, z něhož máme písemné záznamy o drinku podobajícímu se Old Fashioned, se datuje k 13. květnu 1806. Americký novinář Harry Croswell v časopise The Balance and Columbian Repository tehdy odpovídal čtenáři na zvídavý dotaz. Přitom nevědomky definoval slovo koktejl, kterým byl vlastně Old Fashioned. Napsal tehdy, že koktejl se skládá z různých lihovin, cukru, vody a hořkých složek.

02Staromódně dobrý

Druhý milník potom obsadil barman Jerry Thomas, který ve své publikaci The Bartender‘s Guide z roku 1862 popisuje Whiskey koktejl skládající se právě z whiskey, cukru a bitters. To vše servíroval na kostce ledu s plátkem citronu. Třetí, nejzásadnější milník přichází o pár let později, kdy civilizace objevila nové destiláty jako absint, gin či vermut a díky tomu i nové koktejly. Lidem koktejlové novinky zachutnaly, ale našli se tací, kteří se dožadovali svého starého známého whiskey koktejlu. U barmanů si objednávali „The Old-Fashioned Whiskey Cocktail“, a tak celkem nenuceně vznikl název jednoho z nejklasičtějších drinků.

Třešnička na dortu

Během prohibice se alkoholickým nápojům obecně nedařilo. Existovala však místa, kde se stále pilo. Servírovaly se tam většinou podomácku vyrobené lihoviny. Ty častokrát nebyly nejkvalitnější, proto barmani začali alkohol zjemňovat plátky citrusů či naloženou třešní. Sladkost ovoce se postarala o lepší chuťový zážitek a ovoce samotné zase o vzhled. A hlavně o dnešní podobu Old Fashioned.

Po skončení prohibice se Old Fashioned stal kulturní ikonou. Nejen, že v gentlemanských klubech tvořil módní doplněk, podobě doutník, hraní pokeru či žvýkání tabáku, ale ve druhé polovině 20. století ho proslavily hvězdy ze seriálů a filmů. Patří mezi ně například hlavní postava seriálu Šílenci z Manhattanu, reklamní guru Don Draper. Dále také Ryan Gosling z filmu Bláznivá zatracená láska.

V současnosti se uzavírá pomyslný kruh osudu. Stejně jako hosté kdysi chtěli i přes modernější variace svoji staromódní klasiku, ti dnešní se naopak často ptají po nových variacích. Elegantní klasika však stále vede, jen je rodina Old Fashioned trochu pestřejší.

04Receptura Old Fashioned

45 ml bourbonu
1 kostka cukru
pár střiků Angostura Aromatic Bitters
pár kapek vody

Kostku cukru vložte do sklenice a zakápněte bitters. Přidejte několik kapek čisté vody a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Sklenici naplňte kostkami ledu a přidejte whisky. Jemně promíchejte. Ozdobte kůrou z pomeranče a koktejlovou třešní.

Případně můžete vyzkoušet náš rumový twist, Don Fashioned