Piña Colada – bazénová pohoda

Piña Colada – bazénová pohoda

Piña Colada – bazénová pohoda

Už přes půl století se můžeme rozmazlovat koktejlem Piña Colada. Zároveň není snad jiného drinku, který by byl natolik spjatý s dovolenou v teple a válením se u bazénu nebo moře. Jednoduchá kombinace ananasu, kokosu a rumu okouzlila svět natolik, že má dokonce vlastní den, který každoročně připadá na 10. července. V minulém roce navíc obsadil 25. místo mezi nejpopulárnějšími koktejly na světě podle průzkumu analytické společnosti Drinks International. Víte ale, co vlastně znamená Piña Colada, kdy vznikla a jakým trendům podléhá dnes?

Historek o tom, kdo vymyslel tento sladký koktejl jako první, je hned několik. Jedno mají však společné. Řeč je o místě a době. Všechny cesty ke kořenům oblíbené Piña Colady totiž vedou do Portorika, města San Juan a zhruba do poloviny 20. století. Jejím nejčastěji uváděným autem je potom Ramón „Monchito“ Marreno z baru Beachcomber v hotelu Caribe Hill. Ten v roce 1954 smíchal ananasovou šťávu, rum, smetanu a novinku v podobě kokosového pyré. Do jeho historky vstupuje následně kolega Ricardo Garcia, který tvrdí, že on sám je autorem. Hotel Caribe Hill se však postavil za Ramóna Marrena.

02 Další pokus o převzetí autorství vede ještě do restaurace Barrachina v San Juan, kde Piña Coladu údajně v roce 1963 vymyslel tamní barman. Jelikož nesadí časový údaj, protože tehdy už byl koktejl přeci na světě, uznává se jako nejpravdivější první historka.

Za zmínku stojí ještě jedna portorická legenda z přelomu 18. a 19. století, která tvrdí, že pirát Roberto Confresí na zvýšení dobré nálady podával své posádce rum s kokosem. Pravda to možná sice je, ale o koktejlu se v pirátských vodách nedá moc hovořit. Jejich způsoby přípravy míchaných nápojů byly přeci jen méně sofistikované. Posledním důkazem toho, že Piña Colada je koktejlem Portorika, je i rok 1978, kdy ji tento ostrov prohlásil za svůj národní drink.

Karibská horečka

A jak to je s tím názvem? Není úplně všeříkající, ale kvůli zvučné líbivosti se to dá odpustit. Ve španělštině Piña Colada doslova znamená přepasírovaný ananas, tudíž se název odráží od hlavní ovocné složky tohoto koktejlu.

Popularita Piña Colady byla od samotného vzniku značně vysoká, zejména díky turistům, kteří si ji užívali při relaxu u vody. Z koktejlu se proto trochu stalo synonymum bazénové pohody. Sláva a zvěst o vysokých výnosech se rychle šířily Karibikem dál, a tak se zanedlouho začal objevovat nejen na nápojových lístcích v podnicích v Portoriku, ale také na Kubě, Dominikánské republice či na Bahamách.

01Drinku Piña Colada pomohl ke slávě také filmových průmysl a celkově popkultura. Uctívala ho třeba Jennifer Garner alias Jenny z filmu Přes noc 30, rádi ho dali též ve filmu Kopačky či Spojeneci. Po hudební stránce má tenhle koktejl snad ještě větší zásah. Vděčí za to Rupertovi Holmesovi a jeho skladbě Escape alias The Piña Colada Song. Ten se objevil v desítkách filmů a seriálů. Nezvučnějším je třeba komiksový počin Strážci Galaxie, dále pak komediální film Machři či animovaný Shrek.

Doby temna a znovuzrození

S Piña Coladou to bohužel nebylo pokaždé tak růžové, jak by se mohlo zdát. Na konci devadesátých let se začaly v gastronomii objevovat různé „vylepšováky“. Místo opravdové ananasové čerstvé šťávy se začal používat jen džus nebo dokonce jen koncentrát. Smetanu barmani často vyměnili za mléko a kokosové pyré za sušený kokos. V téhle kombinaci se Piña Colada stala vodovou záležitostí, která turisty už tolik neuspokojila a byla pro ně jen zklamání.

Druhý dech Piña Colada chytla až v 21. století, kdy se barmani a společnost celkově zaměřili na původ a kvalitu surovin. Začali uctívat prvotní receptury a snažili se maximálně přiblížit. Druhotně pomohla také kreativita a její boom kolem rok 2015 a dále. Dnes si totiž můžete vychutnat nejen průzračnou tzv. klarifikovanou Piña Coladu, ale třeba také její variaci na bázi tequily. Barmani si dále hrají s kombinací jiných ingrediencí, a tak můžete narazit na Piña Coladu s malinami, s kadeřávkem či kávovým likérem.

03

Chuť a vůně Piña Colady je natolik populární, že ji dnes ochutnáte i v podobě zmrzliny. Prodávají ji řemeslné zmrzlinárny, ale také velké společnosti jako třeba Häagen-Dazs. Na její vůni zákazníky táhnou i společnosti, které nabízejí svíčky, voňavky, šampony či mýdla. V dnešním světě tedy můžete Piña Coladu nejen pít, ale ji všude kolem sebe mít.

Receptura Piña Colada

5 cl Don Q Reserva 7 years
2 cl kokosového sirupu nebo krému
10 cl ananasového džusu
2 plátky čerstvého ananasu

Všechny suroviny odměřte do mixéru. Mixujte na nejvyšší rychlost, dokud nebude směs úplně hladká. Přelijte do sklenky na kostky ledu. Drink ozdobte výsečí ananasu a koktejlovou třešní a servírujte.