Daiquiri – tři složky a stovky variací

Daiquiri – tři složky a stovky variací

Daiquiri – tři složky a stovky variací

Koktejl Daiquiri je dlouhodobě oblíbeným drinkem. Nejen, že si jej vychutnával Ernest Hemingway, který jich údajně dokázal spořádat 15 za odpoledne, ale v roce 1960 si jím připil i J. F. Kennedy, když porazil Nixona v prezidentských volbách. Popularitu si Daiquiri získalo i mezi obyčejnými lidmi a udrželo si ji dodnes. V roce 2020 se tak umístilo na třetí příčce nejprodávanějších koktejlů světa, a to hned za Old Fashioned a Negroni. Vystřídalo tak Whiskey Sour, které tuto příčku okupovalo v předchozích letech.

Jen málo koktejlů se může pyšnit konkrétním datem vzniku. Daiquiri mezi ně patří, ačkoli spojení rumu a limetky nebylo v době jeho zrodu ničím neobvyklým. Již tehdy existoval koktejl Canchánchara, který kombinoval rum, limetku, med a vodu. Přesto je vznik Daiquiri připisován americkou inženýrovi Jenningsi Coxovi.

Americký odkaz Kubě

Po roce 1898, kdy Amerika zvítězila ve válce se Španělskem a Kuba připadla pod její správu, začali Američané těžit železnou rudu v kubánských dolech. Jennings Cox byl jedním z inženýrů Španělsko-americké železářské společnosti, který spolu se svým týmem pracoval v pohoří Sierra Maestra, nedaleko městečka Daquirí.

02

Tito američtí inženýři dostávali kromě štědrých platů také dávky tabáku nebo rumu, aby jim železářská společnost vynahradila, že opustili bezpečné místo v USA a vydali se těžit rudu na Kubu. Jennings Cox si tak k platu každý měsíc vyžádal dostatek rumu a experimentoval s ním. Z jeho pokusů pak vznikla kombinace rumu, limetky a curku.

Coxova vnučka tento příběh však vypráví trochu jinak: Cox údajně jednoho večera hostil několik přátel a při přípravě koktejlů mu došel gin. Nahradil jej proto rumem a Daiquiri bylo na světě. O autorství nicméně nemůže být pochyb, neboť receptura je zaznamenána i v Coxově deníku.

Frozen vs. natural

Zásadní vývoj potkal Daiquiri ve 20. a 30. letech 20. století na Kubě. Barman a majitel baru La Floridita Constantino Ribalaigua Vert přidal ke klasickému Daiquiri led a prohnal jej tehdejší technologickou novinkou – mixérem. Dal tím vzniknout Frozen Daiquiri. V baru se ujalo dokonce natolik, že pokud si zde dnes objednáte Daiquiri, dostanete právě ovocnou frozen verzi. Chcete-li klasické Daiquiri, je potřeba požádat o Daiquiri Natural.

03

Rozmanitost Daiquiri od svého počátku neznala mezí. Dnes tak existuje bezpočet různých variací, a to i navzdory faktu, že Daiquiri obsahuje pouhé tři složky. Do Daiquiri se hodí v podstatě jakékoli ovoce, díky čemuž roste počet možných kombinací. Jednou z nejpopulárnějších variant je Hemingway Special s dvojtou dávkou rumu, grapefruitovou šťávou a maraschinem.

Receptura Daiquiri

Honbu za perfektním rumem pro Daiquiri nedávno ukončil David Cordoba, když vytvořil The Lovers Rum. Jedná se o blend rumů ušitý na míru milovníkům koktejlu Daiquiri. Rum by se tak měl spíše jmenovat The Daiquiri Lovers Rum, jelikož právě pro tento koktejl byl stvořen.

6 cl The Lovers Rum
3 cl čerstvé limetkové šťávy
2 lžičky třtinového cukru

Veškeré ingredience nadávkujte do shakeru a promíchejte, dokud se cukr nerozpustí. Přidejte led a řádně protřepejte. Přes dvojité sítko přelijte do vychlazené koktejlové sklenky.