10 zajímavostí o rumu ke Světovému dni rumu

10 zajímavostí o rumu ke Světovému dni rumu

10 zajímavostí ke Světovému dni rumu

Rumaři celého světa dnes slaví svůj svátek, Světový den rumu. Nejlepší oslavou je samozřejmě vychutnat si sklenku svého oblíbeného rumu. Od toho vás zrazovat nebudeme. Ale chvíle pohody vám zpestříme naším výběrem zajímavostí o rumu. Schválně, jestli vás některou informací překvapíme.

 1. Největší palírnou rumu v Karibiku je dodnes Bacardi. Každý den se zde vyprodukuje 100 000 litrů rumu.

 2. Přesto nejde o nejprodávanější značku rumu na světě – tou je filipínský rum Tanduay. Největším světovým trhem s rumem je pak Indie.

  03
 3. Rum prý zabraňuje vypadávání vlasů. V 19. století lidé rum často používali jako šampon a věřili, že jejich vlasy poté skutečně zesílily. No, nemáme to ověřené, ale za zkoušku nic nedáte…

 4. Rum a koktejly z něj miloval nejen Ernest Hemingway, ale také George Washington. Jeho oblíbeným nápojem byl Mount Vernon Eggnog z tmavého jamajského rumu. Také trval na tom, že na jeho inauguraci v roce 1789 musí být k dispozici sud barbadoského rumu.

 5. Cukrová třtina, základní surovina pro výrobu rumu, nepochází z Karibiku. Rostlina je původem z jihovýchodní Asie. Do Ameriky ji zavlekl až Kryštof Kolumbus.

 6. Nejstarším dochovaným rumem je Harewood Rum 1780. Předpokládá se, že v tomto roce byl rum vydestilován na Barbadosu. V roce 2011 se v suterénu Harewood House v britském Leedsu našlo 59 láhví tohoto zapomenutého rumu.

  02
 7. V Německu a Dánsku existuje tradice výroby likéru zvaného rumtopf. Sezónní ovoce se spolu se zelenými ořechy napěchuje do kameninové nádoby, přidá se cukr a zalije rumem. Následně se nechává zrát až do Vánoc.

 8. Nejdražším dostupným rumem na světě je J. Wray and Nephew 1940. V současné době jsou na prodej pouhé čtyři láhve tohoto jamajského rumu, každá za 54 000 dolarů. Tedy přibližně 1,2 milionu korun.

 9. Nejsilnější rum na světě je surinamský Marienburg 90, jehož voltáž se promítá do názvu. Jeho konkurentem je Sunset Very Strong Rum z palírny St Vincent Distillers, který má 84,5 % alkoholu.

 10. První rumový koktejl údajně vytvořili piráti, když smíchali rum, vodu, cukr a muškátový oříšek.

Co dalšího byste měli vědět o rumu?