5 nejpopulárnějších rumových koktejlů

5 nejpopulárnějších rumových koktejlů

5 nejpopulárnějších rumových koktejlů

Každý rok slavíme druhou červencovou sobotu World Rum Day. Letos, kdy rumový svátek připadá na 9. července, tomu není jinak. U této příležitosti si představíme pět koktejlových favoritů na bázi rumu podle Drinks International, kteří skončili mezi padesáti nejlepšími. To, jestli si je zkusíte doma připravit, nebo zůstanete u rumu samotného, je už čistě na vás. Pokud se ale těšíte na Cuba Libre, musíme vás zklamat. Kdo mu vyfoukl místo?

01Daiquiri

Barmanům není třeba Daiquiri představovat. Pro ostatní to však může být dost překvapivý vítěz. Tenhle nenápadný rumový koktejl se stal dokonce pátým nejoblíbenější drinkem na světě. Zdánlivě jednoduché Daiquiri z rumu, limetkové šťávy a cukrového sirupu má totiž mnoho podob. Můžete si ho vychutnat v mražené (frozen) podobě či ochucené ovocnými sirupy. Umíchat si můžete klidně i trochu peprnější verzi, třeba naše Chilli Daiquiri z rumu Duppy White. Nabízí se také TJ Daiquiri s likérem Falernum.

02Mojito

Kubánské klasice, kterou můžete znát převážně z amerických filmů a českých diskoték, patří pěkné deváté místo. Tenhle party drink je dobrým kompromisem, když chcete osvěžující, a zároveň velký koktejl. Čerstvá máta je pro něj stejně důležitá jako použití kubánského rumu. Například Ron Escudero, který popíjel i slavný Ernest Hemingway. Ačkoli je Mojito původem z Kuby, hojně míchá ho celý Karibik. Pokud máte chuť na sladší jamajskou verzi, zkuste to podle našeho receptu. Poslední zajímavostí je, že Mojito vzniklo právě díky Daiquiri. Příběhy obou koktejlů najdete na našem blogu.

05Mai Tai

O deset příček níže, tedy na 19. místě, se usadil jeden z tzv. tiki koktejlů, konkrétně Mai Tai. O jeho vzniku se toho povídá mnoho, proto doporučujeme si přečíst celý příběh, který jsme už dříve sepsali. Za popularitou drinku stojí mimo jiné filmová kultura včele s Elvisem Presleym a filmem Blue Hawaii. Přestože se jedná o tiki koktejl, v současnosti servis nemusí být nutně v porcelánovém tiku mugu. Proto nebuďte zklamaní, když ho dostanete v klasické skleničce.

04Dark’n’Stormy

Na 22. místě najdete koktejl Dark’n’Stormy. Kombinace zázvorového piva a destilátu z cukrové třtiny lidi očividně baví. Věděli jste ale, že se smí výhradně míchat z rumu Gosling's? Jakákoliv jiná kombinace by se zákonně neměla takto jmenovat, protože bermudská destilérka vlastní práva na tenhle temný a chytlavý název. Pokud ho chcete míchat ve svém baru, nezoufejte, funguje skvěle také v kombinace se spiced rumy jako Kraken či The Duppy Share Spiced.

06Piña Colada

Pětici uzavírá dezertní kousek, exotická Piña Colada. V 70. Letech 20. století ji koktejlový guru, James Brown označil za nadcházející populární koktejl lidstva. I když zažila proměnlivé časy, celkově se podle žebříčku analytické společnosti Drinks Internationals za rok 2021 umístila na hezkém 25. místě. Pro ty, kteří by náhodou Piña Coladu neznali, ji v rychlosti představíme. Své kořeny má v Karibiku, konkrétně v Portoriku a skládá se z rumu, smetany, ananasové šťávy a samozřejmě kokosu. Ten se původně přidával v podobě pyré, dnes se můžete nejčastěji setkat s Piña Coladou, kam se dává jen kokosový likér Malibu. V některých podnicích se experimentů naštěstí nebojí, a tak si můžete dopřát i průzračnou neboli klarifikovanou Piña Coladu.

Jestli nemáte rumu dost, můžete si například přečíst, které jsou těmi nejdražšími na světě.