Jak pít rum?

Jak pít rum?

Jak pít rum?

Tato prostá otázka stále zůstává předmětem debat. Odpověď je přitom zcela jednoduchá: pijte rum tak, jak vám chutná. Samotný, s kapkou vody, s ledem, s kolou, v koktejlu, ... Nenechte se svazovat nesmyslnými pravidly, když přijde na to si rum užít. Ovšem pozor, budeme-li se bavit o degustaci, jsou jisté zákonitosti zcela na místě.

Je totiž rozdíl, když si chcete udělat hezký večer a vychutnat si svůj oblíbený rum a když se účastníte degustace, jejímž cílem je odhalit veškerá skrytá zákoutí destilátu před vámi. Zatímco v prvním případě není třeba se omezovat jakýmikoli zásadami, v tom druhém vám pomohou do detailu poznat předložený vzorek.

02Degustace vyžaduje zapojení většiny našich smyslů. Hlavní je zrak, kterým určíte barvu a viskozitu nápoje. Následuje vůně. Aroma je velmi důležité, proto by nemělo být něčím rušeno. Z toho důvodu se doporučuje na degustace vynechat parfém, nemít v místnosti květiny a celkově eliminovat rozptylující elementy. Totéž platí o chuti, proto byste před degustací neměli kouřit, pít kávu ani jíst chuťově výrazné pokrmy. To vše dokáže změnit vnímaný dojem.

Zvolíte-li správné degustační skleničky, značně si usnadníte práci s poznáváním destilátu. Tvar sklenky totiž zásadně ovlivňuje naše vnímání nápoje. Rum si nalijte čistý a v pokojové teplotě (20–22 °C). Pouze tehdy se naplno rozvinou veškeré jeho vlastnosti. Degustovaný vzorek vypijte na několik doušků. První slouží k přípravě vašich receptorů. Nechte chuťové buňky, aby se připravily a po chvíli si dejte druhý doušek. Tekutinu nechte rozlít po celých ústech, aby byl vjem komplexní.

Pokud degustujete více vzorků, věnujte pozornost také jejich pořadí. Silnější, chuťově výrazné nebo velmi sladké rumy volte spíše na konec degustace. Nyní už víte, jaký je rozdíl mezi degustací a pouhým vychutnáním si rumu. Pokud byste se v degustaci chtěli procvičit, doporučujeme náš kurz Degustujte jako profesionál. Naučte se vnímat destiláty všemi smysly.

A co se samotného popíjení týče, nechte se inspirovat osobnostmi české rumové scény, kterých jsme se zeptali, jak si samy vychutnají rum nejraději.

Lukáš Dvořák (spolumajitel La Casa de la Havana vieja)

Osobně si nejvíce vychutnám rum s přáteli, s nimiž se mohu o své poznatky podělit a oni na to mohou reagovat. Rum piji výhradně v degustačním množství a baví mě vzorky, které dokážou překvapit něčím novým. Příliš nehledím na etiketu degustování, pouze nepodrobuji destiláty teplotním šokům. Ve výjimečné situaci degustuji i o samotě; rum mi pomáhá se lépe soustředit na aktuální problém, pracovní zátěž a podobně.

Jiří Naller (zakladatel skupiny Rum a vše kolem něj)

Rum je pro mě určitou formou zážitku a vychutnávání, proto mám rád při jeho pití určitou kulturu. Když sepisuji recenze nebo testuji nějakou novinku, rád si sednu do pohodlného křesla, pustím oblíbenou hudbu v gramofonu a užívám si. Potřebuji klid, rum při pokojové teplotě a ideálně ve skleničce Glencairn, která je za mě k degustování nejlepší. Někdy je potřeba nechat rum chvilku vydýchat, někdy i naředit kapkou vody. Pití s přáteli bývá pak lehce divočejší a kultura pokulhává.

03Zdeněk Polách (moderátor skupiny RUM CZ/SK 2.0)

Rum si vychutnávám nejraději s přáteli – ať už v reálu, nebo přes internet. Sdílení rumových zážitků, objevených chutí a vůní je totiž tím, co mě na rumu přitahuje. Piju ho z degustačních skleniček na stopce nebo malých Glencairn skleniček, a protože rád porovnávám jednotlivé palírny i sudy, nedávám si obvykle více než 2cl vzorky. A baví mě porovnávat své postřehy s dalšími přáteli z velké rumové rodiny.

Lucie Hlaváčová (autorka podcastu a blogu Rumgirl)

Ideální prostřední pro pití rumu je pro mě chladný podzimní den, kdy si své oblíbené kousky vychutnám v nízké těžké sklenici a soustředím se jen na vůni a chuť. Ale popravdě si nejraději rum vychutnám s bandou přátel, kdy o nich vášnivě debatujeme a dobře se u toho bavíme. Tehdy mi snad každý rum chutná dobře.

Tomáš Váca (majitel Officer’s Lounge)

Pokud ochutnávám rum poprvé, neubráním se tomu ho „zdegustovat“. Ochutnat každý jeho aspekt a v hlavě ho rozebrat. Ale to je zároveň to, co mě na kvalitním rumu baví – ochutnávání a poznávání. Druhá věc je, když popíjím rum, který už znám. Například, když se láhví propíjím už delší dobu. V té chvíli mohu vypnout hlavu a vyloženě si to užít. Působí to pak méně pracovně (i když je to koníček) a více odpočinkově. To ale neznamená, že i v takovém případě nemůžu najít něco nového. Pokaždé je to trochu jiné, a to je na tom to zajímavé.

Patrik Malach

Jak si vychutnávám rum? Nad touhle otázkou jsem zrovna nedávno přemýšlel a nejlépe si v poslední době vychutnávám rum v podobě „slepé“ degustace. Proč? Odpověď je jednoduchá: nejsem ovlivněn designem láhve, cenou nebo popularitou značky. Jednoduše řečeno si rum užívám na 100 % a hledám v něm to zajímavé a chutné podle sebe, aniž bych byl ovlivněn něčím jiným. A samozřejmě rum nejlépe chutná s přáteli.