Bitters: z léku koktejlovou přísadou

Bitters: z léku koktejlovou přísadou

Bitters: z léku koktejlovou přísadou

Když se řekne bitters, každý si může vybavit něco jiného. Pro někoho jsou hořkými koktejlovými kapkami, pro další představují synonymum k Aperolu, Campari či toniku. Pro ostatní jsou zkrátka lékem na různé neduhy. Historicky bitters měly a mají několik podob. Není proto vůbec špatně, pokud za bitters vidíte právě Aperol nebo lék. Nicméně ty nejznámější „barové“ bitters jsou jen jedny. Jsou natolik kouzelné, že dokážou změnit koktejl jednou malou kapkou. Často se o nich mluví také jako o koktejlových bitters. Tolik názvů pro jeden produkt může být matoucí, proto jsme připravili krátký článek o jejich historii.

Historie bitters se pojí s jednou velice známou definicí. Na mysli máme definici koktejlu, která se na začátku 19. století objevila v médiích. Stálo v ní, že koktejl je složen z cukru, vody, whiskey a bitters. A jelikož v té době bitters byly brány jako ony kapky na neduhy, dlouhou dobu se s nimi tato pověst vezla.

02

Za léčivé se považovaly pravděpodobně proto, že se vyrábí z přírodních ingrediencí, z nejrůznějších kořenů bylin a jejich kůr. Přesná receptura není známá, tu si každý výrobce pečlivě střeží. Faktem, který přispěl k takovéto pověsti, je i to, že bitters jednoduše jako lék skutečně fungovaly. Zamotanou záhadou tak dodnes je, kdo vlastně začal používat bitters do koktejlů. Přesné jméno neznáme, ale traduje se, že za transformací bitters z lékařského odvětí do gastronomie stojí Angličané. Údajně totiž přidávali bitters do alkoholu, aby tím předešli následné bolesti hlavy.

Zásluhu na rozšíření bitters měl i německý lékař Johann Siegert. Ten se okolo roku 1824 rozhodl, že ve Venezuele začne vyrábět hořké kapky, které vyléčí vojáky z malárie a udrží je fit. Kapky pojmenoval po hlavním městě této země, Angostuře (dnešní Ciudad Bolívar). Největší rozsah bitters zažily během americké prohibice, kdy se koktejly staly středobodem společenského života. Gentlemani v klubech, ale i dámy, rádi popíjeli Old Fashioned, Manhattan či Champagne cocktail. Díky té době, ale i své historii se bitters staly nedílnou součástí koktejlů.

03Dnes rozeznáváme několik značek koktejlových bitters. Od nejznámější Angostury, po Fee Brothers či Peychands bitters. Na trhu však natrefíte i na více niche výrobce. Jejich zástupcem jsou například The Japanese Bitters, jež představují moderní vlnu této jinak nepříliš rozšířené kategorie. Jejich nabídka obsahuje neotřelé a experimentální příchuti bitters, například umami či japonské třešně. A to je něco, po čem je v dnešních barech poptávka – po koncentrované jedinečnosti, která je natolik zajímavá a dobrá, že dokáže ozvláštnit drink už i na samotném barovém lístku.