Pierre Legras Idée de Voyage Vintage 2012 Blanc de Blancs Grand Cru

Pierre Legras Idée de Voyage Vintage 2012 Blanc de Blancs Grand Cru

Pierre Legras Idée de Voyage Vintage 2012 Blanc de Blancs Grand Cru

U zrodu vinařské linie stál Pierre Legras, současník Ludvíka XIV. a Doma Pérignona. V současnosti na jeho práci navazuje již jedenáctá generace zastoupená Vincentem Legrasem. Historie vinařství je také pevně spjatá s francouzskou obcí Chouilly, která nese označení Grand Cru. Z tohoto výjimečného terroir vznikají vína té nejlepší kvality. Mimo jiné také šampaňské Pierre Legras, které vytvořil Vincent na počest svého předka.

Detail:

Rodina Legras po celých jedenáct generací žije v obci Chouilly ležící v oblasti Côte des Blancs. V této oblasti se nachází šest vesnic klasifikovaných jako Grand Cru; Chouilly je jednou z nich. Označuje nejlepší viniční polohy ve Francii, z jejichž podloží vyrůstají a vznikají nejlepší vína.

Vinařství Pierre Legras vlastní 25 hektarů vinic, na kterých pěstuje zejména Chardonnay (zabírá 17 ha vinic), dále Pinot Noir a Meunier. Výběr odrůd je předurčen jedinečnými vlastnostmi místního klimatu a půdy. Terroir tvoří křídové podloží plné kalcitových zrnek a pozůstatků mořských mikroorganismů z doby, kdy Chouilly bývalo ještě oceánem. Vína z vinařství Legras tak vynikají svou jemností a mineralitou.

Vincent Legras rodinné vinice opečovává již 30 let a klade přitom důraz na ochranu životního prostředí. Každý krok při pěstování révy probíhá udržitelným způsobem. Vše se navíc písemně zaznamenává, aby měl Vincent doklad o svém působení na přírodu. Důraz na péči o vinici a kvalitu hroznů je zásadní pro následné šetrné zpracování, díky čemuž může terroir ve výsledném nápoji vyniknout naplno.

Moderní vinařství disponuje 27 nerezovými tanky, 12 sudy a termoregulačními káděmi, které zajišťují ideální teplotu kvašení, a tím i lepší zachování vůní. U všech vín probíhá jablečno-mléčná fermentace, která je pro šampaňská Pierre Legras typická. Rozvíjí se tak charakteristické aroma másla a briošky. Dalším typickým znakem této značky je, že všechna šampaňská jsou cuvée. Aby se využil plný potenciál základního vína, je každé smícháno a vinifikováno pomocí dvou metod. Tou první je zrání v nerezových tancích, kdy vznikají svěží, minerální a ovocná šampaňská. Část vín (vyhrazeno pouze pro ty nejlepší ročníky) pak vinifikuje v sudech. Takto šampaňská získají více kořenitý profil.

Chuťový profil:

Ročníkové Grand Cru Blanc de Blancs vyrobené z Chardonnay z Chouilly. Delikátní víno s jemným perlením a zlato-žlutou barvou. Ve vůni je svěží a elegantní, s tóny kandovaného citronu a květin jako mimóza, růže nebo hloh. Po provzdušnění se objeví náznak ovoce (hruška, broskev), terroir (křída), mandle a mentol. Chuť je zpočátku šťavnatá, ovocná a s nádechem citronů. Posléze se rozvinou minerální tóny a mírná slanost doprovázená ovocnými tóny. Závěr je dlouhý, vyvážený.

Výrobce / dovozce:

Pierre Legras se narodil v roce 1662, v obci Chouilly. První z jedenácti generací vinařů, kteří na sebe navazují téměř 400 let. Aktuálně vinařství vede Vincent Legras, který vystudoval vinařskou školu v Avize a získal diplom z enologie. V roce 2002 vytvořil šampaňské, které pojmenoval na počest svého dávného předka Pierre Legras. S pomocí svého otce také postupně rozvíjel podnik na mezinárodní úrovni a investoval do výroby a termoregulačních kádí.

www.champagne-pierre-legras.com

Značka Champagne Pierre Legras
Výrobce Champagne Pierre Legras
Země původu Francie
Obsah alkoholu 12 %
Obsah 0,75 l
Cukernatost 3,3 g