Mexiko: tajemná země Mayů a Aztéků
Mexiko: tajemná země Mayů a Aztéků
Mexiko zdaleka nedefinují jen nepokoje a temné drogové podsvětí. Historie třinácté největší země světa začíná tisíce let před naším letopočtem – první keramika objevená na mexickém území pochází zhruba z roku 2500 př. n. l. První doloženou civilizací jsou Olmékové, kteří kolem roku 200 př. n. l. založili „město bohů“ Teotihuacán, jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů současnosti. Za nejvýznamnější kultury, jejichž odkaz ctí místní dodnes, jsou však považováni Aztékové a Mayové.
Mayové se objevili v jižních oblastech poloostrova Yucatán kolem 2. tisíciletí př. n l. a předpokládá se, že byli nejvyspělejší civilizací předkolumbovské Ameriky. Jejich znalosti matematiky, kalendáře a logosylabického písma berou dech dodnes. Ve 14. století se pak na území dnešního Mexika objevili Aztékové, kteří se zapsali do dějin svým důrazem na náboženství a války. Spojení obého pak představoval bůh Huitzilopochtli, který „vyžadoval“ lidské oběti.
Kolonizace a vzpoury
Mezi lety 1519 a 1520 dobyli mexické území Španělé, kteří rozvrátili veškeré původní mayské státy na jihu země a jejich pozornosti neunikly ani další území v této oblasti. Kolonizátoři nastolili jasné rasové rozdělení společnosti na indiánskou a španělskou, na původní obyvatele silně působil vliv katolické církve. Vzpoury proti conquistadorům a na druhé straně tvrdý, až diktátorský režim provázely středoamerické dějiny řadu let.
Mexiko se sice v roce 1821 po válce za nezávislost stalo autonomním státem, ale politická situace se tím zásadně neuklidnila. Krize vyvrcholila v roce 1846, kdy Mexiku vyhlásilo válku USA s cílem začlenit severní mexické provincie mezi Spojené státy americké. Mexiko neuspělo a ztratilo velká území na severu. Nestabilní politika provází zemi dodnes a s tím se pojí i velká sociální nerovnost, chudoba obyvatel a rozsáhlá (zejména drogová) kriminalita.
Výjimečný rum a poctivé destiláty z agáve
I přes bouřlivou společenskou situaci je mexické přírodní bohatství rozmanité. Díky Tichému oceánu, Karibskému moři a Mexickému zálivu panuje v zemi velká vlhkost vzduchu, což náramně svědčí rostlinám, a tak se Mexiko může pochlubit prvotřídními surovinami. Možná se vám jako první vybaví tequila nebo značka piva Corona, za zmínku ale stojí minimálně další dva produkty, které jsou svou kvalitou jedinečné.
True Believers přináší destiláty z agáve Arquitecto, Los Arcos a La Travesía, jež se vyrábí v mexických regionech Jalisco a Oaxaca. Společnost klade důraz na řemeslo, a tak výroba probíhá ve spolupráci s předními odborníky, kteří používají výhradně přírodní ingredience a tradiční postupy. Rodina Arellanes, jež stojí za značkou La Travesía Destilado de Agave, se produkci věnuje po více než jedenáct generací a snoubí starobylé tradice s moderními kouzly. V místě, kde se setkávají oheň a země, tak vzniká mezcal výjimečné kvality.
V hornatém regionu Oaxaca se skvěle daří i cukrové třtině. Výsledkem je rum Paranubes, lokálně známý jako aguardiente de caña. Pochází z nedotčené přírody a na chuťovém profilu je to znát – můžete se těšit na výraznou chuť třtiny, kterou skvěle podtrhují zemité tóny. Už při prvním doušku organicky vyrobeného rumu se v myšlenkách přenesete do mlžných lesů v horách Sierra Mazateca a pocítíte atmosféru Mexika na vlastní kůži.
Fotogalerie