Straight Applejack 86

Straight Applejack 86

Straight Applejack 86

Applejack (či jinak také apple brandy) je tradičním severoamerickým destilátem. Jeho předchůdcem je cider, který začali vyrábět evropští osadníci. Od tohoto kvašeného nápoje z jablek, který se podával při různých příležitostech, byl už jen krůček k jeho destilované podobě s vyšším obsahem alkoholu. Původní proces výroby zahrnoval „vymrzání“ prokvašeného jablečného moštu a odebírání ledu, což vedlo k postupnému zvyšování množství alkoholu. Tento proces byl označován jako „jacking“ – a odtud pochází i název applejack.

To chci ochutnat

Detail:

William Laird, Skot z hrabství Fyfe, se v roce 1698 usadil v New Jersey, kde začal vyrábět applejack pro svou rodinu a přátele. První záznamy o destilaci pro obchodní účely a o prodeji Laird‘s applejack pochází z roku 1780 a najdeme je v účetních knihách Roberta Lairda, vlastníka hostince Colt‘s Neck Inn v New Jersey. Historické záznamy také naznačují, že rodině Lairdů napsal i George Washington, aby ji požádal o recept na applejack.

V roce 1851 zahajuje společnosti Laird & Company komerční výrobu applejacku ve Scobeyville. V roce 1933 firma federální licenci pod prohibičním zákonem, která jí dovolovala destilovat jablečnou brandy pro medicínské účely.

Senát v New Jersey projevil applejacku speciální úctu v roce 1964: „Členové senátu státu New Jersey vzdávají poklonu výrobcům applejack brandy – nejstaršímu původnímu destilátu vyráběnému ve Spojených státech amerických.“

Chuťový profil: 

Tento applejack se pyšní zlatavou až jantarovou barvou a ukrývá v sobě tóny květů jabloní, ibišku, sladkých třešní či nugátu. Celkově se jedná o ovocnější destilát se středně silným tělem a koncem, který zahřeje a nabídne chuť medu a broskví.

Výrobce / dovozce:

Současná stáčírna Laird and Company byla vybudována v roce 1965. V pozdějších letech k ní přibyl sklad (1979) a výrobní kanceláře (1980). Laird & Co. dnes v New Jersey vyrábí přes 12 milionů láhví lihovin ročně, které putují do celého světa včetně České republiky.

Po ústupu slávy v minulém století se dnes obliba applejacku coby tradičního severoamerického destilátu opět zvyšuje. V Evropě je tento nápoj stále vcelku neznámý, a proto nás těší, že vám ho můžeme představit a přispět k jeho oblibě i u nás.

www.lairdandcompany.com

Značka Laird´s
Výrobce Laird & Company
Země původu Spojené státy americké
Obsah alkoholu 43 %
Obsah 0,7 l
Cukernatost 0 g