Jura Omelka: Díky rozmanitosti botanicals mě stále baví destilovat gin

Jura Omelka: Díky rozmanitosti botanicals mě stále baví destilovat gin

Jura Omelka: Díky rozmanitosti botanicals mě stále baví destilovat gin

TŌSH Distillery je moravská rodinná palírna, která navazuje na tradici výroby lihovin v Těšeticích. Kromě bylinného likéru Jakamarus a King Barley, obnovené značky nejstarší a nejdéle vyráběné československé sladové whisky, zde vzniká také gin TŌSH. S Jurou Omelkou, který za provozem TŌSH Distillery stojí, jsme se podívali blíže na minulost, současnost i budoucí plány palírny.

Jako rodinná palírna navazujete na tradici nejstarší palírny whisky na území bývalého Československa. Můžete nám krátce přiblížit historii řemesla v Těšenicích?
První historické zmínky o palírně najdeme v kronice z roku 1596. Od roku 1973 se u nás pak pálil sladový destilát pro výrobu whisky. Vznikly tu dvě značky: King Barley, v jejíž výrobě nyní pokračujeme, a Gold Cock. Ta se na přelomu tisíciletí přesunula i s velkou zásobou místní whisky do Vizovic, ke společnosti Rudolf Jelínek.

Co předcházelo rozhodnutí navázat na předchozí palírnu?
Na začátku byla náhoda a pivovar Chomout. Náhoda spočívala v setkání s tehdejším majitelem palírny a vlastníkem značky King Barley, Sašou Zarivnijem. Pivovar Chomout jsem tenkrát z poloviny vlastnil a vařil v něm pivo. Slovo dalo slovo a dohodli jsme se na výrobě prvních hektolitrů sladiny pro obnovení produkce whisky v Těšenicích.

04

Jak vzpomínáte na své začátky?
Ze všeho nejdůležitější bylo si potvrdit, že budeme umět whisky vyrobit. Tento první krok se, myslím, podařil. Asi to umíme. Teď ve druhé fázi plníme naše a pronajaté sklepy pod palírnou. A ve třetím kroku postavíme pořádnou palírnu. Na české poměry samozřejmě, s těmi skotskými se velikostí nebudeme moct srovnávat. Ale věřím, že kvalitou to srovnatelné bude.

Když se řekne gin, co si vybavíte jako první?
Aromatická bomba a nekonečně mnoho možností, jak gin poskládat.

Co bylo vaší hlavní inspirací, když jste vytvářeli TŌSH gin?
Chtěl jsem gin, který bude tak aromatický a plný chuti, že už to víc nepůjde. Zároveň aby byl pitelný pro širokou veřejnost a přesto nezaměnitelný. Zdá se, že i to se nám podařilo. Potvrdil to třeba výběr Craft Gin Clubu šesti nejlepších ginů za rok 2022.

03

V nabídce máte hned několik ginů. Jaké v nich jsou rozdíly v řadách TŌSH Gin a TŌSH Gin Blue a pro koho jsou tyto produkty určeny?
TŌSH Gin představuje hold klasickému London Dry Ginu. Jalovec, citrusy, ovocná nota, bylinky a naše česká specialita – mák. TŌSH Gin Blue původně vznikl pro bar Modrá myš v Ostravě. Jde o lehčí, květinkový a ovocný gin s lehkou ostrostí čerstvého zázvoru. Sytě modrá barva je dodaná pomocí květiny Klitoria ternatská, což je populární bonus k chuti navíc.

Jaké botanicals používáte nejraději? Překvapily vás některé, se kterými jste pracovali? Například rozvinutím chutě po destilaci a podobně?
Vytvořit recept na TŌSH Gin mi trvalo 16 měsíců. To proto, že jsem vydestiloval všechno, co jsem našel. Vznikla z toho základní receptura a těžší, já to nazývám kotlíkový charakter našeho ginu. Překvapil mě sansho pepř, který jsme dělali na zakázku. A bavil mě také gin Od lesa, kde jsem byl limitovaný surovinami pouze z České republiky. Přesto si myslím, že se fakt povedl.

05

Jsou botanicals, které byste si chtěli v budoucnu v ginu vyzkoušet?
Takových je spousta a jsou zároveň i důvodem, proč mě pořád baví destilovat gin. Mám jich na seznamu už několik a připravujeme nyní dva nové giny na míru. Hlavní bylinku vám ale neprozradím, ať není někdo rychlejší než my…

Vaše giny zaujmou na první pohled svoji originální etiketou. Kdo stojí za návrhem?
Jsem moc rád za spolupráci s Martinem Hudákem a ateliérem 3M. TO oni stojí za originálními etiketami. Martine, díky!

Preferujtete klasickou kombinaci Gin & Tonic, nebo si raději gin vychutnáte v jiném koktejlu?
Popravdě jsem všechny dosavadní giny vytvořil tak, abyste si je mohli vychutnat i samotné. Taková úchylka z whisky… Ale třeba náš trnkový gin je nepřekonatelný v Negroni.

02

Jak byste hodnotil podmínky pro výrobce ginu v Česku? Je něco, co by bylo potřeba zlepšit?
Za mě hlavně propagace a vysvětlit široké populaci, proč některý gin stojí 200 korun za láhev a jiný 800. Třeba rozdíl mezi single a multishot výrobou zná opravdu málokdo.

Jaká je v Česku poptávka po ginech? Stále ho objevují noví lidé, nebo již narážíme na strop?
Spíš jsme pořád na začátku. Vidím to u nás na exkurzích a degustacích, kdy jsou návštěvníci překvapení, jak taky může chutnat gin.

Chystáte v blízké době nějaké novinky?
Nedávno jsme uvedli náš již zmíněný trnkový gin, ochutnejte. A pro olomoucké Bistro Paulus jsme připravili nový gin infuzovaný vínem. Skvělá dobrota.