Skleničky na rum a degustace – existuje správná cesta?

Skleničky na rum a degustace – existuje správná cesta?

Skleničky na rum a degustace – existuje správná cesta?

Pojďme si úvodní otázku zodpovědět hned na začátku. Způsob, jak nejlépe poznat zkoumanou tekutinu a jak ji co nejlépe nachutnat, je jedna věc. Ale jak si pak nápoj vychutnat při běžné konzumaci, je věc jiná a ta žádným dogmatům nepodléhá. Během degustace byste však na pár pravidel dbát měli, abyste co nejlépe poznali DNA ochutnávaného vína či destilátu.

Degustace je jedinečnou příležitostí, jak se s daným nápojem co nejlépe seznámit. Stále však mějte na paměti, že jde o individuální proces, a tak je potřeba vše vyzkoušet a poznat, co vám nejlépe vyhovuje.

Skleničky

Jedna z nejčastějších otázek týkajících se degustací rumu zní: jakou skleničku zvolit? Nelze 100% určit, která sklenička je nejlepší. Každá sklenička má něco do sebe a zvýrazní něco jiného, stejně jako má každý rum jiné přednosti. Některé mají intenzivnější aroma, jiné zase výraznější chuť a další kombinují obojí naráz.

02Ale je jisté, že některé druhy skleniček jsou na degustaci vhodnější než jiné. Například lze jednoznačně rozhodnout, zda je lepší sklenka se stopkou, nebo bez ní. Rum bychom měli degustovat při teplotě 20-22 °C. Pokud tedy zvolíme sklenku bez stopky, kterou musíme vzít do ruky, riskujeme, že rum příliš zahřejeme a změníme jeho optimální teplotu. Naopak sklenka na stopce tomuto zabrání stejně jako případným otiskům a dalším drobným nečistotám, které by na sklenici z našich rukou mohly ulpět a ovlivnit tak vnímání vizuálních aspektů rumu.

Tvar skleničky do značné míry ovlivňuje naše vnímání obsaženého nápoje. Každý nápoj tak má své ideální sklo. Toho jsou si dobře vědomi ve sklárně Riedel, která se specializuje na vinné sklenice. V jejich nabídce najdete několik typů vinných sklenic, které se odlišují i podle odrůd, z nichž je víno vyrobené. Ne nadarmo platí Riedel za jednu z nejlepších skláren na světě.

Pro degustaci rumu jsou ideální sklenky menšího tvaru (tedy ne na víno), které mají širší dno a pozvolna se zužují do kónického tvaru. Při zkoumání rumu sklenicí pohybujeme a uvolňujeme tak vůně, které mají tendenci stoupat vzhůru. A čím užší je hrdlo sklenice, tím lépe se vůně soustředí směrem k našemu nosu.

Pokud bych měl doporučit pár osvědčených degustačních skleniček, zvolil bych některou z následujících: Winetester, Libbey, Specials a SPGL Sniffer. Někteří výrobci rumu dokonce mají své vlastní skleničky, které také stojí za vyzkoušení. Například A. H. Riise nebo Foursquare.

Jiří Naller, rumař a zakladatel facebookové skupiny Rum a vše kolem něj, otestoval osm různých degustačních skleniček a sepsal detailní rozbor a srovnání. Pokud vás téma zajímá, jeho článek najdete na webu RumRock.

Degustace

Během degustace je potřeba zapojit většinu našich smyslů. Tedy zrak, čich a chuť. První vjem je vždy vizuální. Hodnotíme barvu nápoje a jeho viskozitu. Proto je důležité zachovat sklenku co nejčistší, bez otisků. Také se hodí mít po ruce bílý papír a barvu rumů zkoumat na tomto bílém pozadí. Lépe tak zachytíte barevné rozdíly mezi jednotlivými vzorky.

04Následuje vůně. Při zkoumání aroma je důležité nestrkat nos do skleničky. Rumy jsou destiláty, a tak vypařují alkohol. Proto, pokud bychom ponořili nos do sklenky, necítili bychom nic jiného a své čichové buňky bychom navíc brzy unavili. Nejlepší je přiložit sklenku na úroveň horního rtu, jemně se nadechnout a vnímat komplexní aroma daného rumu.

Teprve nyní přichází na řadu samotná chuť. Rum byste měli degustovat čistý a v pokojové teplotě. Vychlazený rum nerozvine plně všechna svá aroma a chutě, kostka ledu jej pak zbytečně naředí. Sami také dbejte, abyste před degustací nekonzumovali příliš horké nápoje. Popálením jazyka si poničíte i chuťové buňky.

Rum ochutnávejte v neutrálním prostředí. Žádné parfémy, vonné svíčky a jiné vůně, které by vám kazily dojem z rumu.

Pozvolna začněte degustovat. První doušek slouží k aklimatizaci vašich chuťových receptorů. Vzorek pomalu upíjejte a nechte tekutinu rozlít po celých ústech. Jen tak se rozprostře po celém jazyku a umožní komplexní škálu vjemů.

Závěrem přidám ještě dvě rady. Vždy mějte po ruce dostatek vody. A zamyslete se nad časem, kdy degustujete. Řada profesionálních degustátorů ochutnává rumy dopoledne, kdy jejich smysly nejsou ještě unavené a zanesené vjemy z celého dne.

Při degustaci mějte mysl otevřenou. Stejný vzorek nebude všem chutnat stejně. Je důležité porozumět svým chuťovým buňkám. U vín i destilátů vede degustace od vizuálního vjemu přes vůni k samotné chuti a nemyslím si, že existuje jediný správný způsob, jak nápoj vnímat.