Filip Stránský: Viva la Cocktail!

Filip Stránský: Viva la Cocktail!

Filip Stránský: Viva la Cocktail!

Za pár dní, od 6. do 13. května 2024, se uskuteční první Prague Cocktail Week. Týden, kdy oslavíme umění koktejlové mixologie a vychutnáme si zážitky, které pro nás organizátoři společně s pražskými bary připravili. A také s partnery, mezi než patří i Fenix Drinks. Na co všechno se můžeme těšit, jsme se zeptali Filipa Stránského, který je spoluorganizátorem Prague Cocktail Week.

Představ nám blíže Prague Cocktail Week. Kdo za ním stojí a co je cílem projektu?
Za Prague Cocktail Week stojí skupina čtyř lidí. Kromě mojí maličkosti jsou to Khúc Huyền Trân, Václav Abraham a můj bratr David Stránský. Náš slogan zní: spojujeme komunitu a hosty prostřednictvím koktejlů. Klademe si za cíl zvýšit povědomí o koktejlech, barech a místech, kde si míchaný nápoj může užít jak laická veřejnost, tak i ta profesionální.

Kdy a jak vznikla myšlenka uspořádat Prague Cocktail Week?
Už před covidem, tedy v roce 2019. Bohužel potom nastaly úplně jiné problémy, které bylo potřeba řešit. Ale vše se pro něco děje…

V minulém roce jsem spolupracoval s Václavem Abrahamem na rumunské bar show v Bukurešti. A Václav měl myšlenku udělat nějaký podobný event, i když ne zrovna bar show. Na to jsem mu odpověděl, že s bratrem uvažujeme nad Prague Cocktail Week a pak už to jelo.

02Jak bude Prague Cocktail Week probíhat? A proč se soustředíte jen na Prahu?
Prague Cocktail Week se bude odehrávat každý rok, vždy od 6. do 13. května. A proč pouze v Praze? Na to je jednoduchá odpověď – Praha je matka měst.

Co je hlavním lákadlem pro návštěvníka? Proč by si akci neměl nechat ujít?
Největším lákadlem je samozřejmě cena koktejlů pro návštěvníky Prague Cocktail Week, a to 155 korun. Tuto příznivou cenu si můžeme dovolit díky partnerům jako Fenix Drinks, kteří s námi do tohoto projektu šli. Děkujeme!

Chceme účastníkům nabídnout super koktejly za super cenu, ale také ukázat českou pohostinnost a atmosféru barů. Zajímavá určitě bude také návštěva guest shiftů od renomovaných hostů z branže, ochutnávky a workshopy. Součástí programu budou také mikro soutěže se zajímavými cenami.

Na co konkrétně se můžeme těšit a kde budou dané akce probíhat?
Všechny akce se budou odehrávat přímo v zapojených barech. Hned 6. května se odehraje Warm up party v AnonymouS Baru. Hosté zde budou moct vyhrát vstupenky zdarma na celý Prague Cocktail Week a užít si atmosféru prvního dne.

O den později, 7. května se v Alcron Baru koná Books & Booze, barové čtení s Tomášem Mozrem na téma československé barové literatury.

Ve středu 8. května proběhne v Ideas are bulletproof speed bottle challenge – otvírání lahví na čas –, které se mohou zúčastnit hosté i barmani. V AnonymouS Baru nás čeká guest shift Dunlin Baru z Innsbrucku. Kluci jsou progresivní a na poli barmanství odvádějí skvělou práci.

Ve čtvrtek 9. května se za bar legendárního Bugsy’s postaví Alexandr Mikšovic. A samozřejmě se toho chystá mnohem více. Kompletní program najdete na našich stránkách Prague Cocktail Week.

04Prague Cocktail Week vyvrcholí večerem v Gabriel Loci, kde proběhne i barmanská soutěž. Budou o vítězi moct rozhodnout i diváci?
Bohužel ne. Jedná se o finále barmanské soutěže Monin Cup 2024, které se nese v duchu hesla Low is more. Poslední měsíc probíhala kvalifikace a v rámci Prague Cocktail Week proběhne finále. Odtud vítěz bude pokračovat na globální finále ve Francii. Po Monin Cupu bude následovat Stoli Flair Bartending Competition 2024, kde barmani budou ohýbat gravitaci za pomocí láhví a šejrků.

Hosté ale budou moct ovlivnit jinou soutěž, a to který bar umíchá nejvíce drinků během Mezinárodního dne koktejlů.

Čím se Prague Cocktail Week bude podobat, či lišit ve srovnání s cocktail weeky, jaké známe ze zahraničí?
Každé město dělá cocktail week po svém, ať už podobou programu nebo délkou akce. Ale jedno máme všichni společné, a to je oslava koktejlu. Prague Cocktail Week je pak unikátní v tom, že probíhá v květnovém termínu.

Proč jsme zvolili právě tato data? Je to jednoduché. Dne 6. května 1806 padla otázka na definici koktejlu a 13. května 1806 byla zodpovězena. Není tedy náhoda, že právě na 13. května slavíme Světový den koktejlů. Za to patří dík panu Alexandru Mikšovicovi, který svátek ustanovil v roce 1999, letos tak tento den bude mít 25. výročí.

03

Které bary se zapojily?
Barů je celkově něco přes dvacet. Za zmínku stojí, že se zapojil i „nováček“ na barové scéně, Pop Up ze Zátiší, jehož patronem je právě Fenix Drinks. Dalším barem je například Shrink‘s Office, zde je patronem také Fenix Drinks spolu s True Believers. Oba bary vytvořily na produktech z portfolia společností své signature koktejly.

Jaké drinky to jsou?
Pop Up ze Zátiší připravil Rhubarb Martini, kombinaci ginu Widges, cordialu Paragon Palo Santo, pomerančových bitters a rebarbory. Ve Shrink’s Office hosté ochutnají koktejl Green by Shrink’s Office, jenž tvoří T&T vodka, likér ze zeleného jablka, Lillet Blanc a cordial ze zázvoru a citrusů.

Je potřeba do baru rezervace?
Do baru je vždycky lepší si udělat rezervaci, ale není vysloveně nutná. Počet lístků je omezen pouze na hlavní event v pondělí 13. května.

Vstupenky na koktejly za zvýhodněnou cenu lze zakoupit přímo v baru pomocí QR kódu, který hosté najdou jednoduše na speciálním Prague Cocktail Week menu. Lístky lze zakoupit také u nás na webu a v baru pak host dostane náramek a vesele si může užívat Prague Cocktail Week a veškeré jeho výhody. .

Veškeré informace naleznete na webu www.praguecocktailweek.cz.