Chinin, lék i zabiják

Chinin, lék i zabiják

Chinin, lék i zabiják

Když se řekne chinin, mnozí z nás si ho automaticky vybaví ve spojitosti s tonikem. Nealkoholickým nápojem, který se používá do koktejlu Gin & Tonic. Znát ho můžete také v souvislosti s léčbou malárie a s léčitelstvím obecně. Víte ale, odkud se chinin bere a že v běžných tonicích nemusí vůbec pocházet z chinovníku?

Ano, tahle hořká ingredience sice pochází převážně ze stromu chinovník lékařský, který se vyskytuje v zemích jižní Ameriky – Bolívii, Ekvádoru či Peru. Ovšem v tonicích kořeny chinovníku moc nehledejte. Proč? Protože je drahý a vzácný. Než vám ale odhalíme, z čeho se získává chinin do toniků, zaslouží si chinovník přeci jen trochu prostoru.

02Chinovník lékařský není žádný přízemní kousek. Většinou roste v horách, v nadmořské výšce od 1600 do 2700 metrů. Jeho sběr je proto celkem náročný. I přesto, že chinovník krásně kvete, zásadní část představuje jeho kůra. Jen z ní lze totiž izolovat alkaloid chinin. Chinovníku lékařskému se mimo jiné říká také jezuitský či kardinálský strom. Proč? Protože do Evropy se poprvé dostal díky jezuitským misionářům.

Samotná izolace chininu byla dlouholetou hádankou. V roce 1820 ji ale rozluštili francouzští vzdělanci Pierre Joseph Pelletier a Joseph Bienaimé Caventou. Ti dokázali izolovat čistý chinin od zbytku jiných látek obsažených v kůře stromů. Kromě něj se v nich vyskytuje třeba i cinchonin či chinidin. Do té doby se chinovníková kůra sušila, drtila a mísila s vínem, protože má skvělou vlastnost rozpouštět se v ethanolu. A jaká rostlina tedy stojí za hořkostí v tonicích?

04Tonik bez chinovníku

Z velké části se jedná o rostliny z rodu Remijia. Rod je tvořen zhruba čtyřiceti různými druhy keřů a stromů, které rostou převážně v Amazonii. Nejvíce jich najdete ve Venezuele a Brazílii. Skrytá síla těchto rostlin netkví jen v obsahu chininu, ale také v tom, že ke svému růstu skoro nic nepotřebují. Daří se jim skvěle v oblastech, kde půda nemá moc živin. Tudíž právě v Amazonii, kde to sice bujaře kvete, ale půda není moc výživná. Stejně jako v chinovníku najdete pak chinin v kůře. Další rostlinou, která také obsahuje chinin, je údajně vrba jíva. Něco pravdy na tom bude, protože na malárii ji doporučoval už Hippokrates.

Všelék

Chinin se proslavil primárně díky svým léčivým účinkům. Během světových válek pomohl vyléčit stovky lidí a ukázal světu, že má potenciál být lékem na malárii. Jenže takhle kouzelná kůra neléčí jen malárii. Připisují se jí také příznivé účinky pro léčbu srdeční arytmie, nevolností, křečových žil či obyčejného nachlazení. Pomáhá s relaxací a podporuje obranyschopnost. Pozor by si na ni však měly dát těhotné ženy a děti, protože pro ně může být chinin až příliš silný. Kromě toho, že se doporučuje ho užívat při zdravotních problémech, pomáhá i se vnější krásou. Je o něm známo, že skvěle stimuluje vlasové cibulky, a proto se přidává do kosmetických toniků na podporu růstu vlasů.

05Nicméně chinin má i svoji stinnou stránku. Konzumovat se smí jen v omezené míře, protože jinak může způsobit mdloby, poruchy vidění, křeče a při předávkování i smrt. Při konzumaci koktejlů Gin & Tonic se však nemáte čeho bát. V dnešních tonicích se nachází minimální množství, jen něco mezi 28 do 79 mg/l. Smrtelnost přitom představuje pozření 8 až 10 gramů, tedy ekvivalent zhruba 80 porcí koktejlu. Pokud budete na party, můžete to zmínit jako zajímavost. A přidejte k tomu fakt, že když lahvičku toniku dáte po UV světlo, bude fluoreskovat.