10 zajímavostí o šampaňském

10 zajímavostí o šampaňském

10 zajímavostí o šampaňském

Když se řekne šumivé víno, vybavíme si výjimečné události, oslavy, přípitky. Obliba bublinek ale stále stoupá i mimo sváteční příležitosti, a to včetně šampaňského, které v této kategorii zaujímá zvláštní místo. Víte, kdy bylo vyrobeno první šampaňské? Nebo kolik bublinek se vejde do jedné láhve? Nejen tyto otázky dnes zodpovíme. Přinášíme 10 zajímavostí o šampaňském, jednom z nejznámějších šumivých vín.

1. Šampaňské je s námi od roku 1693, kdy jej údajně vynalezl francouzský benediktinský mnich a sklepmistr Dom Pérignon v kraji Champagne. Traduje se, že tehdy prohlásil, že „pije hvězdy“. I když nevíme, nakolik je tato legenda pravdivá, Dom Pérignon je dodnes považován za duchovního otce šampaňského.

03

2. Za šampaňské můžeme označit pouze to šumivé víno, které vzniklo ve francouzském regionu Champagne. Nese tak ochrannou známku zeměpisného původu AOC (Appellation d'Origine Controlée). Ta nekontroluje pouze původ, ale měla by být i zárukou kvality.

3. Neexistují speciální „šampaňské“ hrozny. K výrobě lze však použít pouze povolené odrůdy révy vinné vypěstované v oblasti Champagne, které vinaři v různých poměrech míchají. Jedná se o Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Meunier, Pinot Blanc, Pinot Gris, Arbane a Petit Meslier. Procesu míchání, během kterého se tvoří identita šampaňského, se říká „assemblage“.

4. Hrozny pro výrobu šampaňského se pěstují na zhruba 33 400 hektarech. Pod touto plochou si můžeme představit třeba 80 000 fotbalových hřišť.

5. Šampaňské lze dělit podle několika kritérií. Ať už jde o barvu vína, cukernatost nebo vinice, ze které pochází. Detailnější popis najdete v našem článku o šampaňském.

6. V láhvi šampaňského se nachází průměrně 49 milionů bublinek. Pro srovnání – je to zhruba třikrát více než u piva. A takový počet už si zaslouží dokonale vychladit.

02

7. Ze sklenice šampaňského vyšumí přibližně 30 bublinek za sekundu. A přesně díky tomu má šampaňské šumivost a charakteristickou texturu, kterou všichni milujeme.

8. Rádi vystřelujete špunt z láhve? Tento způsob otevírání je sice obřadní a velkolepý, ale šampaňské ho nemá rádo. Zbytečně se připravíte o bublinky, které jsou pro šumivé víno a jeho vůni důležité. Zkuste raději pevně uchopit špunt a několikrát potočit láhví. Otevřete ji tak bezpečněji a ani bublinka nepřijde nazmar.

9. Pokud si ale bez vystřelení špuntu nedokážete láhev šampaňského představit, máme pro vás dvě čísla. Nejdelší dostřel byl v roce 1998 naměřen v New Yorku a jednalo se o úctyhodných 54,18 metru. Špunt vystřelený z láhve pak může dosahovat rychlosti kolem 40 km/h, proto si vždy dejte pozor, kam míříte.

10. Populární technika otevírání šampaňského, která vyžaduje dostatek zručnosti, se nazývá sabráž. V podstatě se jedná o odseknutí konce hrdla šavlí. Za tuto efektivní podívanou můžeme poděkovat Napoleonovi. V době napoleonských válek a Velké francouzské revoluce totiž byla šavle běžně používaným nástrojem. Napoleonovi vojáci každé dílčí vítězství bouřlivě oslavovali a rádi ostatním předváděli, jak šavlemi otevírají láhve vína. Sabráž tedy známe už od 18. století.


04Bonus

Porftolio Fenix Drinks se nedávno rozšířilo o značku Pierre Legras, která se pyšní mnohaletou rodinnou tradicí a nenapodobitelnými víny. Výroba je opředena řadou tajných postupů, ale o jednu zajímavost se pokračovatel značky Vincent Legras, který už od svých začátků míchá vína sám, podělil. Navzdory zvykům a zavedeným postupům ochutnává svá čirá vína vždy na začátku jara. Věří, že se mu tak lépe podaří vyladit dokonalý balanc chuti vín Pierre Legras, který je pro značku typický.