Čas na oslavu, dnes je Světový den koktejlů

Čas na oslavu, dnes je Světový den koktejlů

Čas na oslavu, dnes je Světový den koktejlů

Slavit různé mezinárodní a světové dny je v posledních letech velmi oblíbeným zvykem. Proč taky ne. Důvodem k oslavám může být cokoli, a tak v podstatě neuplyne den, který by nebyl nějakému svátku zasvěcen. Jejich podstatou je připomenout aspekty každodenního života, nad nimiž se normálně nepozastavujeme. Případně v opačném smyslu varují před hrozbami, například v podobě nemocí a vybízí k prevenci. My se však zaměříme na tu radostnější část, protože dnešek patří Světovému dni koktejlů. Víte, kdo za tímto významným datem stojí, jak dlouho se slaví a co vlastně definuje slovo koktejl?

Historie míchaných nápojů, potažmo koktejlů, je trochu komplikovaná. O nic jednodušší to není ani se vznikem samotného Světového dne koktejlů. Ale jak už to bývá, komplikovanost ničemu neubírá, ba naopak přidává na unikátnosti. Jak to tedy všechno začalo?

Míchané nápoje si lidstvo dopřává už od nepaměti. Stačí vzpomenout na domorodé kmeny a jejich zázračné „lektvary“ proti nejrůznějším neduhům. Jelikož tyto kmeny nikdy neoplývaly hojností, jejich koktejly (s nadsázkou napsáno) se nejčastěji skládaly z koření a vody. Příkladem je třeba rituální nápoj mayské kultury z kakaových bobu, vody, vanilky a chilli, který dnes po lehké modifikaci známe jak kakao.

04Dolce vita

Kromě vlivu vzdálených kultur stojí za zmínku také období středověku. Tehdy bylo totiž běžné, že si mniši a lékaři vyráběli vlastní tonika, maceráty a likéry z bylin, koření a ovoce. Od 17. století nabyly míchané nápoje ještě o něco víc na popularitě. Může za to především kolonizace a import cukru do Evropy z kolonizovaných oblastí. Se lžičkou cukru chutná vše lépe, proto se na přelomu 17. a 18. století už hojně mluvilo o nápojích jako punč, grog, sling či Hot Toddy. Servírovaly se primárně horké; studené nápoje se objevily až o desítky let později. Za rozšíření koktejlových nápojů mohl kromě cukru také rozvoj destilace a začátek výroby ginu. A v neposlední řadě i nově dovezený druh lihovin ze zámoří, třeba karibský rum.

Seznamte se, koktejl

Jak jsme už nastínili, představení slova koktejl světu bylo trochu komplikované. První písemnou definici totiž neučinil žádný barman, ale novinář. Harry Croswell, editor časopisu The Balance and Columbian, ji přitom vytvořil mimoděk, když odpovídal na dotaz zvídavého čtenáře. Dne 6. května se ve zmíněném časopisu objevil článek, v němž jeden z kandidátů demokratické strany po prohraných volbách uvedl svoje ztráty a zisky během volební kampaně. Zisky nechme v tuto chvíli stranou a podívejme se na ztráty: „720 grogů, 17 grogů z brandy, 32 gin slingy, 411 sklenek hořké, 25 cock tailů“. O týden později, 13. května 1806, byl otištěn dopis čtenáře, který reagoval právě na tento článek:

„Pane, objevil jsem ve výčtu demokratického kandidáta pod hlavičkou ztrát 25 sklenek cock tailů. Nikdy jsem o cock tailu nic neslyšel. Je to nějaká část této země, nebo nejnovější vynález? Vyjadřuje slovo účinek, který má nápoj na určitou část těla? Má to snad znamenat, že demokraté, kteří ho vypijí, jsou z něj vzhůru nohama a mají tak hlavy tam, kde mají mít ocas? Myslím, že to poslední by mohlo být to pravé řešení, ale jsem připraven počkat s rozhodnutím, dokud se mi nedostane patřičné informace… Váš předplatitel.“

Svou odpověď uveřejnil Harry Croswell taktéž 13. května 1806, přímo pod čtenářovu otázku. Koktejl popsal jako „posilující nápoj složený z různých lihovin, cukru, vody a hořkých složek“. Tadá, definice koktejlu byla na světě. Ačkoli Harry Croswell jistě netušil, o jak významnou věc se zasloužil. Datum 13. května tak vešlo do historie jako den, kdy se popis slova koktejl poprvé objevil na papíře a v oficiálním zdroji. O několik desítek let později se v návaznosti na tento příběh ustanovil námi oslavovaný Světový den koktejlů.

02

Dnešní slavnosti

Proslavení tohoto data jako Světového dne koktejlů je již zásluhou barmana, a dokonce českého! Stojí za ním konkrétně barová legenda Alexander Mikšovic, který v 13. května 1999 oslavil první Světový den koktejlů v baru BeBop pražského hotelu Radisson Blu (dnešní Alcron). Impulsem pro zvolení tohoto dne bylo právě datum první oficiální definice koktejlu. V témže roce se připojil ještě Bugsy's bar a postupně se svátek etabloval nejen v Česku, ale po celém světě. Brzy jej oslavovaly bary ve zbytku světa, od Venezuely po Japonsko. Dnes, o 23 let později, ví o Světovém dni koktejlů odborná i širší veřejnost. Může za to částečně barová osvěta, ale také pop kultura, která pomohla formovat gastronomii a mixologii.

Oslavte dnešní významný den i vy – buď přímo v baru, nebo v pohodlí domova. Stačí si vybrat a namíchat některý z našich jednoduchých koktejlů.