Lotte Dekker: botanicals dodávají Sir Edmond Ginu rebelskou povahu a neobvyklý charakter

Lotte Dekker: botanicals dodávají Sir Edmond Ginu rebelskou povahu a neobvyklý charakter

Lotte Dekker: botanicals dodávají Sir Edmond Ginu rebelskou povahu a neobvyklý charakter

Elegantní plameňák s gentlemanským monoklem a cylindrem zdobí láhev Sir Edmond Gin. Jaké jsou hodnoty a vize této mladé, ale rychle rostoucí značky? A odkud získala svůj název? O minulosti, současnosti i budoucnosti ginu, v jehož vůni a chuti dominuje vanilka, jsme si povídali s brand manažerkou Lotte Dekker. Ta se stará o to, aby se věhlas Sir Edmond Ginu šířil nejen mezi znalci, ale objevovali jej lidé po celém světě.

01Inspirací pro vznik ginu byl Edmond Albius, který mu dal i jeho jméno. Můžete představit tuto historickou postavu blíže?
V roce 1841 změnil dvanáctiletý otrok Edmond Albius způsob pěstování vanilky na ostrově Réunion, když objevil ruční opylování vanilkových orchidejí. Byl to revoluční objev. Edmondův jednoduchý, ale důmyslný vynález nezůstal bez povšimnutí. Jeho ruční technika se stala běžnou praxí a kupodivu se o více než 180 let později stále používá – i za hranicemi Réunionu.

Ve spravedlivém světě by za svého života nahromadil bohatství a získal respekt. Pravdou ale je, že se tak nestalo. Poté, co Francouzi v roce 1848 zrušili otroctví, muž, který nevědomky přepsal dějiny, opustil plantáž a stal se kuchyňským sluhou. V 51 letech zemřel v chudobě tam, kde se narodil – na ostrově Réunion.

Přesuneme se do současnosti. Seznámím vás s destilátem Sir Edmond Gin, který vystihuje podstatu Edmonda Albiuse. Za poctou tomuto neopěvovanému hrdinovi stojí příběh, který propojuje minulost a současnost. Prostřednictvím ginu infuzovaného bourbonskou vanilkou žije odkaz Edmonda Albiuse dál, a navíc ho připomíná i použitím jeho křestního jména.

Sir Edmond Gin se vyrábí v Nizozemsku, ale každá ze šesti botanicals pochází z jiného státu světa. Jak se vám podařilo najít ideální mix botanicals?
Vytvoření perfektní kombinace pro Sir Edmond Gin byl pečlivý proces. Vybrali jsme tyto botanicals: bourbonskou vanilku, jalovec, kořen anděliky, kardamom, zázvor a skořici. Jejich spojení dodalo ginu rebelskou povahu a neobvyklý charakter.

Celý proces začal hlavní ingrediencí, bourbonskou vanilkou z Réunionu, která je poctou Edmondu Albiovi. Vanilka dodává ginu nejen jedinečnou chuť, ale i zajímavý twist, protože mění jeho barvu.

Jalovec, který je základem ginu Sir Edmond, pochází z Makedonie, která je jeho hlavním světovým producentem. Aromatické „bobule“ jsou masité šišky se semeny, které se na podzim ručně sbírají a pečlivě třídí.

Kořen anděliky, kterému vyhovuje chladné a vlhké prostředí, dodává sladkou vůni, a tím i další rozměr ginu. Původně se pěstoval pro své výživné a léčivé vlastnosti, ale postupně stal se oblíbeným mezi výrobci ginu, včetně ginu Sir Edmond.

Kardamom, voňavé koření pocházející z Indie, dovážíme z Guatemaly, která je v současnosti jeho největším producentem. Kardamom je známý svou výraznou chutí a zvyšuje komplexnost ginu.

Zázvor, univerzální koření, vnáší do směsi svůj jedinečný charakter. Zázvor používaný v ginu Sir Edmond se pěstuje až v Nigérii.

Skořice, jejíž historie sahá až do starověkého Egypta, je orientální delikatesou. Vnitřní kůra skořice, kterou na Filipínách objevil portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães a která později hrála důležitou roli v rozvoji obchodu s holandskou Východoindickou společností, tvoří lahodný doplněk ginu.

Od Makedonie po Nigérii, od Filipín po Guatemalu. Botanicals Sir Edmond Ginu odrážejí ducha dobrodružství a inovací. Každá ingredience je pečlivě vybírána.

03Vanilka tedy pochází z ostrova Réunion. Za čím dalším se vyplatí na ostrov vyrazit, co je tamní „must see“?
Okouzlující tropický ostrov Réunion se nachází v srdci tyrkysových vod Indického oceánu a láká dobrodruhy svou nezkrotnou krásou a bohatým kulturním dědictvím.

Zcela jistě vás ohromí Piton de la Fournaise, korunní klenot Réunionu. Tato aktivní sopka se tyčí do výšky přes 2 600 metrů nad mořem a dá se říct, že je svědectvím dynamické minulosti ostrova. Také se můžete vydat za hranice sopky a prozkoumat rozmanitou krajinu Réunionu. K vidění je toho dost – od bujných deštných pralesů kypících životem až po vyprahlé náhorní plošiny s panoramatickým výhledem. Réunion slibuje nezapomenutelné zážitky pro každého dobrodruha.

Navštívila jste někdy pole s vanilkovými lusky?
Bohužel jsem nikdy neměla příležitost navštívit pole s vanilkovými lusky osobně. Od svých kolegů jsem však častokrát slyšela, že je na ně opravdu úžasný pohled. Říkají, že pole jsou svěží a zelená, s dlouhými liánami vanilkových orchidejí sahajícími skoro až ke slunci. Květy jsou prý jemné a voňavé a vzduch je naplněn sladkou vůní vanilky.

Dovedu si představit, jak krásné musí být procházet se mezi vanilkovými políčky. Ty barvy, vůně a pocit klidu by byly opravdu inspirující. Je to místo, které bych jednou ráda navštívila.

Jak se jedna z vašich priorit – ochrana přírody – promítá do výroby?
Ochrana přírody není pro Sir Edmond Gin pouhým sloganem, ale hlavním principem, který se promítá i do jeho výroby. Závazek chránit životní prostředí, zejména v Africe, je patrný ze spolupráce s African Wildlife Foundation. V praxi to znamená, že z každé prodané láhve Sir Edmond Gin přispívá zákazník této nadaci, která se zaměřuje na ochranu divoké přírody, přírodních stanovišť i ekonomický rozvoj místních komunit.

Kdybyste měla popsat Sir Edmond Gin někomu, kdo ho nikdy neochutnal, co byste mu řekla?
Pokud jste ještě nezažili Sir Edmond Gin, dovolte mi, abych vám ho přiblížila: zpočátku ucítíte jemnou, krémovou bourbonskou vanilku v kombinaci se zázvorem, skořicí a kardamomem. A po ochutnání? Plná a sametová chuť začínající bourbonskou vanilkou a kardamomem, přecházející do zemitého jalovce s nádechem zázvoru. Závěr je dokonale vyvážený, dlouhý a tak akorát sladký. Esence bourbonské vanilky, koření a bylinných tónů zaujme od prvního do posledního doušku. Sir Edmond Gin zkrátka chutná jako slunce ve sklenici.

05Jaký typ toniku byste k ginu doporučila?
Mým osobním favoritem je klasický indian tonik, který nabízí nadčasové a harmonické spojení. Pokud vám připadá trochu hořký, zvolte alternativu v podobě růžového toniku, například malinového nebo rebarborového, který dodá nádech sladkosti a umocní celkový zážitek.

Jaká je vaše oblíbená verze Sir Edmond G&T? A jaký je váš oblíbený koktejl?
Můj oblíbený Sir Edmond Gin & Tonic je perfect serve s pomerančem a skořicí. Jde o mix 50 ml ginu Sir Edmond a 150 ml prémiového toniku. Gin i tonik nalijte na led a ozdobte plátkem pomeranče a skořicovou tyčinkou, čímž vytvoříte osvěžující a aromatickou chuť. Tóny pomeranče v kombinaci s hřejivostí skořice doplňují bourbonskou vanilku a kořeněné tóny ginu.

Kdybych však měla navrhnout nějaký neobvyklý twist, doporučila bych Gin & Tonic s Earl Grey. Je to nová podoba klasického ginu s tonikem. Do 50 ml ginu Sir Edmond a 150 ml prémiového toniku přidáte trochu čaje Earl Grey. Tato varianta dodává drinku nádech bergamotu a komplexnost černého čaje.

Můj nejoblíbenější koktejl je však Flamingo Club, který je inspirovaný koktejlovou klasikou Clover Club. Jde o mix čerstvé citronové šťávy, malin a ginu Sir Edmond.

Další zajímavé nápady na servírování a koktejly Sir Edmond Gin najdete ZDE.

Vizuální identita značky a komunikace zahrnují i obrázky surfování a skateboardingu. Odkud toto spojení pochází?
Sir Edmond Gin nevnímáme jen jako gin s příchutí bourbonské vanilky. Jde o značku s hodnotami, které definují její identitu. Mezi ně patří inovace, boření stereotypů, oslava vítězství a respekt ke všem jednotlivcům. Představa surfování a skateboardingu jsou součástí těchto hodnot, protože znázorňují životní styl, který je spojen s riskováním, kreativitou a oslavou dobrodružství. Je to rebelský duch s neobvyklým charakterem. Sir Edmond Gin není jen nápoj, je dobrodružstvím, které vás láká k jeho prožití.

02Jak se značce daří v České republice? Navštívila jste vy sama někdy Česko?
Sir Edmond Gin je v České republice relativně nová značka, ale první ohlasy nás velmi potěšily. Feedback od našich zákazníků je veskrze pozitivní. Jsme přesvědčeni, že Sir Edmond Gin se rychle stane oblíbenou volbou mezi českými konzumenty.

Ano, už jsem v Česku byla! Před několika lety jsem měla to štěstí navštívit Prahu. Zájezd byl vlastně dárek k narozeninám pro moji maminku. Moc jsme si zde užily poznávání bohaté historie, kultury a architektury města. Praha je opravdu kouzelné místo. Je to město, na které budu vždy vzpomínat a vřele ho doporučuji každému, kdo hledá dokonalý městský výlet.

Sir Edmond Gin získal řadu ocenění. Na které z nich jste nejvíce hrdí?
Každé ocenění má svůj význam, ale jsem nesmírně hrdá na to, že jsme získali Double Gold na World Gin Awards. Být oceněn jako vítěz v Nizozemsku a získat zlato v kategorii Contemporary Style Gin na tak prestižní akci je pozoruhodný úspěch. Řadí to značku na špičku světové ginové scény a podtrhuje naše odhodlání vyrábět výjimečný gin. Tento úspěch nás motivuje k dalšímu posouvání svých hranic a výhře dalších ocenění.

04Můžete prozradit své plány na rok 2024?
V roce 2023 společnost Sir Edmond Gin expandovala po celém světě a navázala partnerství od České republiky přes Maďarsko, Polsko, Švýcarsko a Francii až po Indii. Jsme opravdu nadšení, že můžeme pokračovat v dobývání srdcí milovníků ginu po celém světě.

V roce 2024 bude Sir Edmond Gin nadále fascinovat milovníky ginu po celém světě. Dosavadní vřelé přijetí odráží náš závazek zvyšovat kvalitu a inovovat. Dostáváme pozitivní zpětnou vazbu a těšíme se, že budeme pokračovat ve výrobě našeho ginu infuzovaného bourbonskou vanilkou. Klíčem k budování pevných vztahů s distributory, maloobchodníky a spotřebiteli byla, je a bude komunikace. Nasloucháme našim zákazníkům, abychom jim mohli nabídnout chutě, které odpovídají jejich preferencím.

Chystáte nějaké novinky? Plánujete v budoucnu rozšířit portfolio a uvést na trh další produkty? 
V roce 2024 se Sir Edmond Gin chystá dobýt oblast duty-free obchodů představením naší nové litrové láhve, která bude již brzy na trhu. Spoluzakladatel značky Dominique si všímá stěžejní role duty-free obchodů jako vstupních bran pro různorodé globální publikum. Náš krok posouvá Sir Edmond Gin do role globálního hráče, který odpovídá preferencím spotřebitelů.

V posledních letech byl duty-free a cestovní maloobchod svědkem rostoucího zaměření na udržitelnost a odpovědné obchodní praktiky. Spotřebitelé stále více oceňují produkty šetrné k životnímu prostředí, což přesně odpovídá základním hodnotám Sir Edmond Ginu.