Párování rumů s doutníky pro začátečníky

Párování rumů s doutníky pro začátečníky

Párování rumů s doutníky pro začátečníky

Chvilka klidu, doutník a sklenka výtečného destilátu. Možná se ptáte, co víc si přát. Pravda, k dokonalosti chybí už jen málo. Tím posledním krůčkem může být párování doutníku a destilátu, aby chuť obojího byla ve vzájemné symbióze a umocnila celkový dojem a požitek. Nejčastěji se při párování s doutníky hovoří o whisky, existuje ale ještě jeden nápoj, který k nim perfektně ladí – rum.

Kouření doutníků bylo vždy spojeno s pitím kvalitního alkoholu. Je vlastně s podivem, že spojení rumu a doutníku není více rozšířené. Z geografického hlediska, kdy velké množství rumů i doutníků pochází z oblasti Karibiku, je jejich párování nasnadě.

Základní rozdělení

Než se přesuneme k samotnému párování, podíváme se na základní rozdělení rumů i doutníků, které nám posléze napoví, co s čím párovat.

Rumy je možné zařadit hned do několika kategorií, přičemž nejrozšířenější je dělení podle barvy rumu a podle jeho stáří. Klasifikace je ovšem možná i podle historického hlediska, kdy typ rumu ovlivnily koloniální mocnosti (Anglie, Španělsko a Francie), jež spravovaly dané území.

Neznámější jsou rumy tzv. španělského typu, které na současném trhu převládají. Jde o lehčí, sladší rumy vyráběné převážně z melasy a často stařené v sudech po sherry. Zrání může také probíhat systémem solera. Druhým stylem jsou rumy tzv. francouzského typu, které jsou od těch španělských diametrálně odlišné. Nejčastěji jde o tzv. agricole rumy, tedy rumy vyráběné přímo z čerstvé šťávy cukrové třtiny. Jejich chuť je šťavnatá s travnatými tóny. Jedná se o vynikající rumy, které však začátečníci ocení jen zřídka a potřebují se k nim teprve propít. Poslední skupina rumů je tzv. britského typu. Jedná se o těžší a tmavší rumy s vyšším obsahem alkoholu.

03

Také doutníky lze rozřadit podle několika různých aspektů, jako je barva, délka či tvar. Dále se rozlišují podle způsobu výroby na ručně vyráběné, ručně balené (tabákové listy do náplně jsou nasekány strojově, balí se ručně) nebo strojově vyráběné.

Svůj k svému

Každý má své chuťové preference, a tak ideální a stoprocentně univerzální kombinace neexistuje. Lze však uvést několik obecných doporučení, jak se k párování alkoholu s doutníky postavit a jakých chyb se zpočátku vyvarovat. První doporučení zní, že s doutníky párujeme jen tmavý alkohol (rum, cognac, whisky, portské, …).

Začátečníci, kteří se s rumy či doutníky teprve seznamují, by napoprvé měli volit takové kombinace, v nichž se budou chutě snoubit a nepůjdou v kontrastu proti sobě. Stejně důležitá je i síla doutníku či alkoholu. Slabší a jemnější doutníky je lépe doplnit jemnějším a sladším rumem, naopak doutník s plným tělem (například Maduro) snese obdobně silného komplice. Dále se doporučuje párovat rum a doutník ze stejné oblasti či přímo konkrétní země. Produkty ze stejných regionů spolu obvykle dobře fungují.

Jak vybrat ten správný

Málokdo si pro první vstup do světa destilátů vybere hned ten nejsilnější. A pokud ano, s největší pravděpodobností mu to nebude chutnat. Chutě je potřeba rozvíjet postupně a nabalovat, proto je nejlepší začít s jemnějšími a sladšími rumy. „Při výběru rumu je dobré mít na paměti také cenový limit a vlastní chuťové preference. Jemný rum nemusí být nutně sladký. Pro začátek je tedy potřeba si říct, zda dávám přednost doslazovaným nebo nedoslazovaným rumům,“ radí Samer Selbak, spolumajitel Fenix Drinks.

Při výběru doutníků se lze řídit obdobnými pravidly. „Nováčkům bych doporučil lehčí doutníky. Také je důležité si na začátek vybrat doutník menšího formátu, například Perla, Petit Corona nebo Corona. Jemnější typy doutníků nabízí kubánská značka Romeo y Julieta nebo Trinidad, z Dominikánské republiky bych doporučil značky Vegafina a Don Diego. Pro začátečníky jsou také vhodné značky Gilbert de Montsalvat, Joya de Nicaragua a Tripa Larga,“ vyjmenovává Robert Sahula, provozovatel eshopů Svět doutníků a Dobrůtka, a dodává: „Zcela začínajícímu kuřákovi bych pak doporučil vyzkoušet více druhů doutníků od různých značek. Jedině tak zjistíte, jaká chuť vám nejvíce vyhovuje. Pro tyto případy máme v nabídce doutníkové degustační sady (samplery), které obsahují několik různých doutníků.“

06

Na co si dát pozor

Na závěr zopakujme to nejdůležitější. Zpočátku dbejte na obecná pravidla párování a kombinujte lehčí rumy s jemnějšími doutníky. Při výběru rumu nemůžete téměř šlápnout vedle, budete-li naslouchat sami sobě a řídit se vlastními chuťovými preferencemi. U doutníku pak dbejte na správné skladování doutníku. Většina prodejců doutníků dnes disponuje kvalitním humidorem, který doutníky udržuje v optimálních podmínkách vlhkosti a teploty. Doutník by neměl mít žádné kazy a měl by být pružný. Při koupi se zajímejte o správné skladování v domácích podmínkách, prodejce vám jistě rád poradí.

Doporučené kombinace

Pokud přesto tápete, nenecháme vás na holičkách – zde jsou tři konkrétní kombinace, které si coby začátečník zaručeně vychutnáte.

The Duppy Share Aged Rum + La Carolina Robusto

The Duppy Share je unikátní a skvěle vybalancovaná směs rumů z Jamajky a Barbadosu. Je velmi jemný, perfektně vyvážený a tak dobrý, že není třeba jej doslazovat nebo jinak dochucovat.

Nikaragujský doutník La Carolina Robusto je doutník o tloušťce a velikosti plnohodnotného robusta. Tento ručně balený doutník se maceruje ve sladké melase, aby při kouření byla jeho chuť podtržena sladšími tóny.

02

Bacoo 4y + Gilbert de Montsalvat Classic Corona

Rum Bacoo vzniká v Dominikánské republice z lokálně pěstované cukrové třtiny a následně dozrává v sudech po bourbonu, které mu předávají sladší tóny.

Doutníky značky Gilbert de Montsalvat pochází z jedné z nejznámějších nikaragujských manufaktur. Jde o ručně balený doutník s dlouhou výplní a mírně ořechovou chutí.

Ron Cristóbal Niña + Gilbert de Montsalvat Belicolissimo

Dominikánský Ron Cristóbal Niña je tropicky vyzrálý destilát, v jehož vůni dominuje aroma vanilky, letních květů a nedozrálých jahod. Tóny vanilky a karamelu se spolu se žlutým ovocem objevují i v chuti.

Gilbert de Montsalvat Belicolissimo je velký doutník, navzdory jeho velikosti je však doba kouření okolo 45-75 minut. Dým je poměrně silný a rozvíjí se ve vyváženém poměru, dřevnaté a pepřové aromatické chuti.


Pak už nezbývá než si vybranou kombinaci užít naplno.