Gastroturistika 2: krásy Moravskoslezského kraje

Gastroturistika 2: krásy Moravskoslezského kraje

Gastroturistika 2: krásy Moravskoslezského kraje

Každý výlet by měl být zakončen skvělým jídlem a pitím. S jakými podniky spojit své cesty na jihu Čech, jsme vám prozradili v první části našeho gastroturistického speciálu. Nyní poradíme, kam se vydat, prozkoumáváte-li krásy Moravskosklezského kraje. Vězte, že i tato dříve průmyslová a hornická oblast má dnes co nabídnout.

02Dock (Ostrava)

Dock je ikonický klub v samotném centru Ostravy. Sám sebe podnik popisuje jako neformální prostor; přes den kavárna a bistro, večer bar s posezením i na stojáka. Během letních dní lze využít venkovní sezení na břehu řeky Ostravice. Kromě kávy, piva, vína a limonád obsahuje menu i pestrý výběr destilátů a několik koktejlových stálic. Mezi 14.–21. hodinou lze využít nabídky jídel jako „Hot Dock“, kuskus bowl nebo grilované fazolky. Během víkendových dopolední zde hostům servírují snídaně. Otevřeno je od pondělí do pátku od 14 hodin do půlnoci a v sobotu a neděli od devíti ráno do půlnoci, respektive 22 hodin.

Dock najdete jen kousek od historického centra města, Ostravského muzea nebo Divadla Antonína Dvořáka. V dochozí vzdálenosti je také galerie PLATO, jež se zaměřuje na současné umění. Pokud vám kultura nic neříká nebo je na ni příliš velké vedro, den můžete strávit také v nedalekém vodním světě plném tobogánů a wellness.

06Jazz Club (Havířov)

Jazz Club, založený 1992, je nejstarším havířovským hudebním klubem. Na původního provozovatele navázali po 18 letech jeho práce noví, kteří legendární místo posouvají dál a dál. Sám Jazz Club se tak stává pamětihodností, kterou je nutné při výletu do Havířova navštívit. Ideálně v den, kdy je na programu některý z koncertů. Ten si poslechněte s drinkem v ruce a něčím dobrým k jídlu před sebou. Místní kuchyně nabízí street food inspirovaný zejména Asií a Mexikem. Otevřeno je od úterý do soboty.

Podobně jako Poruba je i centrum Havířova postavené ve stylu socialistického realismu. V roce 1992 bylo vyhlášeno chráněnou památkovou zónou. Kromě architektury stojí za pozornost také Galerie Krystal, prostor pro prezentaci současného umění, designu a fotografie. Více o místní historii prozradí Muzeum Těšínska.

03

La Corse (Ostrava)

Spirit & Cocktail bar La Corse v Ostravě–Poruba nabízí francouzská vína, korsické kaštanové pivo a desítky koktejlů. Podnik tak představuje ideální místo, kde si dát drink, když nechcete vyrazit na proslulou Stodolní. Otevřeno je od pondělí do soboty.

Poruba je v současnosti jedním z nejlidnatějších ostravských obvodů. Výstavba čtvrti započala v 50. letech 20. století ve stylu socialistického realismu, jehož ráz dodnes zachycují budovy na Hlavní třídě. V Porubě se nachází též zámek, který nyní patří soukromému majiteli a slouží jako prostor k pronájmu.

05Destiny (Třinec)

Koktejlový bar Destiny funguje v Třinci od roku 2011. Podnik otvírá již v brzkých odpoledních hodinách, a tak než nastane čas na drink, můžete si dát kávu a dort. Večery pak patří nápaditým koktejlům, ginu s tonikem a široké nabídce rumů a dalších destilátů. Otevřeno je od pondělí do soboty.

Třinec se v posledních letech zapsal do povědomí především díky svému hokejovému klubu. Třinečtí Oceláři se stali již počtvrté v řadě vítězi extraligy, což se naposledy povedlo v 90. letech Vsetínu. Pokud se ale zrovna nechystáte na hokejový zápas, můžete navštívit Muzeum třineckých železáren nebo místní hvězdárnu.

04Aero (Ostrava)

Restauraci Aero, jejíž součástí je vlastní minipivovar, najdete v Ostravě–Hrabůvce. Kapacita podniku je až 70 míst s venkovní terasou a dětským hřištěm. Kromě skvělého jídla a vlastního piva vám zde nabídnou také řadu destilátů. Otevřeno je každý den.

V západní části obce se nachází lesopark Bělský les, který je perfektní na procházky nebo na jízdu na bruslích či kolech po vyznačených cyklostezkách. Sportovci ocení také areál minigolfu nebo aquapark.