Gastroturistika 1: kam po Česku na výlet za památkami i jídlem a pitím?

Gastroturistika 1: kam po Česku na výlet za památkami i jídlem a pitím?

Gastroturistika 1: kam po Česku na výlet za památkami i jídlem a pitím?

Co se jednodenních i vícedenních výletů týče, má Česko co nabídnout. Ať už vás láká příroda, architektura, umění nebo něco úplně jiného, existuje řada míst, která stojí za návštěvu. Součástí každého výletu přitom není jen samotná pamětihodnost, ale také podnik, kde svou cestu završíte dobrým jídlem a pitím. Máme pro vás několik tipů, kam zajít, když se vydáte objevovat jih naší země.

02Na verpánku (Lhenice)

Restaurace Na verpánku se nachází v městečku Lhenice, které leží v Šumavském podhůří mezi Českými Budějovicemi a Prachaticemi. Stylový rodinný podnik najdete v původní budově postavené v roce 1780. Kuchyni vládne šéfkuchař Ladislav Švec, který zde připravuje nejen fantasticky zvládnuté české klasiky, ale též speciality asijské kuchyně. Otevřeno je od čtvrtku do neděle.

Městys Lhenice je znám pro své ovocné, zejména třešňové sady. Díky tomu se mu přezdívá „zahrada jižních Čech“. Kromě moštárny a pěstitelské pálenice za návštěvu stojí také náměstí s radnicí, původními měšťanskými domy a kostelem sv. Jakuba Většího. Jednou z obecních pamětihodností je i usedlost čp. 119 v Krumlovské ulici, kde sídlí právě restaurace Na verpánku.

03Úl (Havlíčkův Brod)

Přestože se koktejlový bar Úl nachází ve sklepení, nemůžete jej minout. Podnik je totiž součástí renesanční budovy, která dříve sloužila jako radnice a která se tak nachází přímo na náměstí. Provozovatelé, sourozenci Ondřej a Petr Včelovi a jejich bratranec Jan Obajtka, stojí za návrhem interiéru, podobu barového zázemí pak konzultovali s Eduardem Ondráčkem. Výsledkem je propracovaný prostor, který umožňuje propojit „Drinks, Snacks & Vibes“, jak zní podtitul baru. Koktejlové menu tak doprovází nabídka menších i větších barových jídel. Otevřeno je od čtvrtka do soboty.

V Havlíčkově Brodě je k vidění řada historických budov. Jejich centrem je Havlíčkovo náměstí, kde se kromě původní radnice a několika měšťanských domů nalézá také Muzeum Vysočiny se stálou expozicí věnovanou Karlu Havlíčku Borovskému. V těsném sousedství je Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, která se specializuje na moderní knižní ilustraci, kresbu a grafiku. Ve městě se také nachází střed Evropy podle Járy Cimrmana znázorněný obřím trychtýřem.

04Windy Point (Černá v Pošumaví)

Vyrazit si k vodě bývá během léta jedinou možností, jak strávit horký den. Windy Point je pláž na Lipně, kde se můžete bavit od rána do večera. Sportovat (plážový volejbal, lekce jógy, vodní atrakce, …), relaxovat na lehátkách i v houpacích sítích či se občerstvit v bistru a koktejlovém baru. Ten již třináctou sezonu provozuje tým barmana Davida Neumanna, tituly ověnčeného mistra České republiky ve flairbartendingu. Můžete si tak být jistí, že přípravu každého koktejlu doprovází pořádná show. Poloha baru navíc zajistí, že vám neunikne žádné dění na pláži, například hudební produkce na lodní stagi. Otevřeno je každý den.

05Aux Bar (Tábor)

„Ve dne oáza, v noci džungle“ uvádí na svých stránkách táborský Aux Bar. Podnik situovaný v novorenesanční budově Střelnice na Starém městě zaujme na první pohled interiérem ve stylu art deca a také selekcí více než 150 rumů. Přes léto je v provozu terasa s výhledem na Jordán. Otevřeno je od středy do soboty.

Po Budějovicích je Tábor druhým největším městem v jihočeském kraji. Nejvýznamnější místní kulturní institucí je Husitské muzeum, navštívit lze také botanickou a zoologickou zahradu nebo již zmíněnou vodní nádrž Jordán, která je nejstarší ve střední Evropě.

06The Door Bar (Vimperk)

Koktejlový bar The Door provozují Pavel Žďárský (dříve působil v Singapuru v podnicích The Spiffy Dapper a The Other Room) a Zdeněk Mráz od loňského července. Chystáte-li se navštívit zdejší zámek, nemůžete podnik minout. Nachází se totiž přímo pod ním, hned u parkoviště. Jedním z nejvýraznějších prvků interiéru jsou stoly vyrobené ze starých dveří, které baru daly i název. Nabídku tvoří především koktejlové klasiky doplněné o víno a pivo. Samozřejmě zde najdete i některé produkty z našeho portfolia. Otevřeno je od čtvrtku do neděle.

Kromě zmíněného zámku s přilehlým koktejlovým barem lze ve Vimperku navštívit také kostel Navštívení Panny Marie, který je jednou z nejstarších staveb města, dále městskou zvonici nebo barokní radnici. Poblíž Vimperka leží přírodní rezervace Radost nebo rašeliniště Chalupská slať s naučnou stezkou.