10 zajímavostí o vermutu
10 zajímavostí o vermutu
Vermut, nápoj obohacený o bylinky, koření a vinný destilát, spadá do kategorie tzv. fortifikovaných vín. Velmi populární byl v 19. století, ale po světových válkách došlo k poklesu jeho obliby. Teprve v poslední době zažívá vermut opětovný rozmach, zejména díky zájmu barmanů o klasické koktejly. V nich totiž tvoří jednu z hlavních složek. Pojďme se proto podívat na vermut pěkně zblízka a podrobněji si ho představit. Dozvíte se, podle čeho získal vermut svůj název, kde se nachází muzeum vermutu i co s načatou láhví, kterou nestíháte včas vypít.
- Se vznikem vermutu je spojen rok 1786. Tehdy Antonio Benedetto Carpano v italském Turíně uvedl na trh svůj produkt. Jednalo se o první komerční vermut a Itálie se díky tomu stala jedním z center produkce. Nedlouho po něm, roku 1813 přišel Joseph Noilly se svým vermutem. V
dnešní době se výroba vermutu rozšířila do celého světa, nejčastěji je však nadále spojován s Itálií a Francií.
- V 90. letech 20. století začali do výroby vermutu promlouvat američtí výrobci, kteří dali vzniknout novému stylu vermutu, tzv. Western Dry.
- Italové nebyli zdaleka první výrobci vermutu vůbec. Různé obdoby fortifikovaných vín lze vysledovat až do starověkého Řecka. Také Němci vyráběli víno obohacené o pelyněk, a to již v 17. století.
- Ačkoli je tedy vermut spojován s Itálii a Francií, pochází název nápoje překvapivě právě z němčiny. Konkrétně z německého slova pro pelyněk (wermwut), který je základem vermutu.
- Dalšími obvyklými přísadami ve vermutu jsou skořice, hřebíček, yzop lékařský, chmel otáčivý, fenykl, kardamom či andělika lékařská, máta, meduňka nebo hořec, řebříček, muškátový oříšek, černobýl, koriandr, heřmánek a podobně.
- Stejně tak byste marně v Itálii a Francii hledali muzeum vermutu. To se totiž nachází ve španělském městě Reus. V tamním Museu del Vermut najdete stovky historických láhví, etiket a reklamních plakátů stejně jako restauraci a bar, kde hlavní roli hraje vermut.
- Od roku 2017 nese Vermut di Torino geograficky chráněné označení. To znamená, že jakýkoli vermut zde vyrobený musí dodržovat různé předpisy týkající se výroby, aby se mohl tímto názvem honosit.
- Ve Francii nese historicky geograficky chráněné označení region Chambéry. Dříve zde působila celá řada producentů, dnes se zde podle původních receptur vyrábí už jen značka Dolin.
- Přestože je vermut dolihovaný, stále jde o víno. Nemá tedy takovou trvanlivost jako destiláty. V chladničce se jeho životnost sice prodlouží, ale přesto byste ho měli vypít do šesti týdnů od otevření.
- A pokud ho vypít nestíháte, zkuste jej použít na vaření. Vermut je plný bylinek a koření, čímž dodá vašim pokrmům plnou a zajímavou chuť. Využití najde v dresinku na salát stejně jako v marinádě na maso. Do omáček i do dezertů. Fantazii se meze nekladou.
Bonus:
Vermut má mnoho podob. Nejen díky použitému vinnému základu a koření, ale také se odlišuje barvou či podílem zbytkového cukru. Podle toho můžeme vermuty také dělit. Základní rozdělení podle barvy rozlišuje tři druhy vermutu: bianco (bílý), rosato (růžový) a rosso (červený).
Podle zbytkového cukru je dělení pestřejší:
Extra suchý – obsah cukru méně než 30 g/l
Suchý – obsah cukru méně než 50 g/l
Polosuchý – obsah cukru 51–90 g/l
Polosladký – obsah cukru 91‒130 g/l
Sladký – obsah cukru více než 130 g/l
Fotogalerie