Gimlet – zachránce námořníků

Gimlet – zachránce námořníků

Gimlet – zachránce námořníků

Kombinace ginu a limetek, respektive limetkového cordialu, je silná, sladko-kyselá a osvěžující. Žádný div že si svou popularitu uchovala do dnešních dní. Gimlet, či lépe řečeno jeho předchůdce původně sloužil jako lék, který ochránil spoustu britských námořníků před kurdějemi. V současnosti si jej sice nevychutnáváme kvůli jeho léčivým účinkům, právem se však řadí mezi koktejlové stálice.

Historie Gimletu sahá do 19. století, kdy britské námořnictvo sužovaly kurděje, které jsou způsobeny nedostatkem vitaminu C. Na rozdíl od většiny zvířat a rostlin nedokáže lidské tělo vitamin C syntetizovat, a proto námořníci během dlouhých plaveb touto nemocí často trpěli. Ovšem už v roce 1772 byly prokázány pozitivní výsledky léčby při podávání citrusů.

02Citrus s rumem

Pití citrusové šťávy tedy představovalo prevenci a lék současně. Obava z kurdějí byla dokonce tak velká, že v roce 1867 byl přijat speciální zákon, který vešel ve známost jako Merchant Shipping Act. Ten nařizoval všem britským lodím vozit na palubě zásobu citrusů jako prevenci proti tomuto zákeřnému onemocnění. Jelikož britští námořníci dostávali na příděl také rum, brzy začali oba nápoje míchat. Pozadu nezůstali ani důstojníci, kteří místo rumu popíjeli gin. Oblíbená kombinace tedy vznikla v podstatě z denní potřeby.

Měla však jednu nevýhodu – ovocná šťáva se rychle kazila. Naštěstí v roce 1867 vyvinul Lauchlan Rose, skotský obchodník a majitel loděnice v Leigh, novou metodu konzervování ovocné šťávy s cukrem. Postup si nechal patentovat a začal svůj produkt prodávat pod značkou Rose‘s Lime Juice Cordial.

Proč právě Gimlet?

O vzniku názvu koktejlu existuje několik teorií. Jedna z nich tvrdí, že jako první gin s limetkovým cordialem namíchal námořní lékař kontradmirál sir Thomas Desmond Gimlette. Sir Gimlette se ale k vymyšlení receptury nikdy nepřihlásil. O jeho autorství ani nebyly dohledány žádné zmínky či záznamy.  Věrohodnější varianta odkazuje na samotný pojem gimlet. Do češtiny ho můžeme přeložit jako nebozez. Jedná se o malý ruční vrták, pomocí kterého námořníci naráželi sudy s alkoholem. Možná je tak název koktejlu metaforou na jeho příjemně ostrou chuť.

03

Gimlet obsahuje ověřenou kombinaci alkoholu, citrusů a cukru. Při správném poměru jednotlivých složek získáme drink, který je sladko-kyselý a osvěžující. Doby, kdy se Gimlet popíjel primárně pro své léčivé účinky, jsou pryč. Dnes jsou destiláty vyšší kvality, a tak se i proměňují poměry ingrediencí u různých receptur. Konkrétně u Gimletu se zvýšil objem přidaného ginu, protože se nevyrábí tak silný, jako jej popíjeli námořníci. Dostali jste chuť limetkový zázrak ochutnat? Na jeho přípravě není nic složitého.

Receptura Gimlet

4 cl Bobby's Dry Gin
2 cl Rose's Lime Juice

Míchací sklenici naplňte kostkami ledu, přidejte pečlivě odměřené suroviny a míchejte barovou lžičkou přibližně 10–15 vteřin. Sceďte do sklenky, ozdobte osminkou čerstvé limetky a podávejte.