Frozen Daiquiri, to pravé letní osvěžení

Frozen Daiquiri, to pravé letní osvěžení

Frozen Daiquiri, to pravé letní osvěžení

Daiquiri je jedním z nejznámějších rumových koktejlů. K jeho přípravě stačí tři ingredience – rum, limetková šťáva a cukr / cukrový sirup. Vyzkoušet můžete také některou z variací jako Duppy Daiquiri nebo TJ Daiquiri, které původní recepturu obohacují o další suroviny. Když se však ke slovu dostane léto a teploty překročí určitou mez, nic nepřijde vhod víc než Frozen Daiquiri. Alkoholická ledová tříšť, kterou navíc můžete dochutit ovocem, co vám zrovna dozrává na zahradě.

Málokterý koktejl má jednoznačného autora. Daiquiri je výjimkou – nápoj vynalezl americký inženýr Jennings Cox během svého pobytu na Kubě. Údajně mu během jednoho večírku, který pořádal ve svém domě, došel gin, a tak jej nahradil všudypřítomným rumem. Původně se Daiquiri připravovalo přímo do skla a servírovalo ve vysoké sklenici naplněné drceným ledem. Šejkr a „coupettka“ přišly na řadu až později.

02Technologický zázrak

Ve druhé polovině 19. století začaly vznikat první prototypy dnešního mixéru. V roce 1885 vynalezl Američan Rufus Eastman první mixér s elektrickým pohonem. A o tři dekády později představila společnost Hobart Kitchen Aid Food Preparer kuchyňský mixér do domácností. Ve 20. a 30. letech 20. století se technologická novinka rozšířila a ovlivnila i způsob přípravy Daiquiri.

Prvním, kdo se rozhodl namíchat Daiquiri v mixéru, a vytvořit tak osvěžující ledovou směs, byl majitel baru La Floridita Constantino Ribalaigua Vert. Receptura se ujala natolik, že dodnes ve Floriditě automaticky dostanete Daiquiri právě v jeho frozen verzi. Chcete-li klasické, musíte požádat o Daiquiri Natural.

Popularita Frozen Daiquiri přesáhla hranice Kuby zejména ve 40. a 50. letech 20. století, díky fascinaci amerických občanů vším tropickým a karibským. Tiki kultura sice byla teprve na vzestupu, ale Frozen Daiquiri se již stalo synonymem pro drink, který si dáte na pláži nebo u bazénu.

Ideální na party

03

Pokud pořádáte večírek a chcete svým přátelům nabídnout koktejl, bude Frozen Daiquiri jednodušší volbou než to klasické. Ušetříte si šejkrování, a navíc v mixéru zvládnete připravit několik porcí najednou. Zvolit můžete buď variantu bez příchuti, tedy do mixéru nadávkujete led, rum, limetkovou šťávu a cukr. Několika pulsy promícháte a máte hotovo.

Druhou možností je Frozen Daiquiri dochutit čerstvým ovocem. Nejoblíbenější je jahodové nebo banánové Frozen Daiquiri, ale zkusit můžete i broskve, ananas nebo meloun. Či jakékoli jiné oblíbené ovoce. Prostě jej přidejte do mixéru spolu s dalšími surovinami a rozmixujte v hladkou směs. Pak už jen – na zdraví!