Cuba Libre – drink plný svobody

Cuba Libre – drink plný svobody

Cuba Libre – drink plný svobody

Pro mnoho lidí představuje rum s kolou vůbec první zkušenost s míchanými nápoji. Ať už název Cuba Libre používáme obecně pro jakýkoli rum s kolou či pro daný koktejl, má tento drink speciální místo v srdcích nejednoho z nás. Jeho podstata symbolizuje svobodu, byť v jiné souvislosti než ve spojení s nespoutaným mládím. Název Cuba Libre čili Svobodná Kuba odkazuje na španělsko-americké války, která vedla k nezávislosti ostrova Kuba.

Vznik Cuba Libre se datuje do začátku 20. století. Spojené státy měly po vítězství nad Španělskem silné postavení v Karibiku a s Kubou čile obchodovaly. Jedním z vývozních artiklů byla Coca-Cola, která byla na americkém trhu zhruba 15 let. A s čím na Kubě smíchat nejoblíbenější americkou limonádu než s místním rumem?

02Jak to tenkrát bylo?

Jednu z nejznámějších verzí příběhu o vzniku Cuba Libre vyprávěl muž jménem Fausto Rodriguez, který jako autora drinku uvádí amerického kapitána Russella. Ten prý miloval kombinaci rumu Bacardí s Coca-Colou a limetkou. Na chuť jí postupně přicházeli i další vojáci, kteří během přípitku vykřikovali „Por Cuba Libre!“ A tak se zrodila legenda. Tvrdit, že tomu tak skutečně bylo, ale s jistotou nemůžeme. Jednoznačně ale můžeme říci, že nebýt Američanů na Kubě, zřejmě bychom čekali na vznik této kombinace o něco déle.

Ať už se verze o vzniku koktejlu zakládá na pravdě, nebo nikoli, faktem je, že se Cuba Libre rychle rozšířilo i do USA. Na popularitě nabíralo především ve státech, kde milovali Coca-Colu. Svoji roli koktejl sehrál i během prohibice. Kola totiž dobře maskovala chuť nekvalitních rumů. Další impuls k nárůstu popularity dala druhá světová válka. Tehdy Spojené státy pomáhaly Britskému impériu bránit Britskou Západní Indii, jak se souhrnně říkalo ostrovům v Karibiku pod nadvládou krále Jiřího VI. Po Kubánské revoluci v roce 1959 vztahy země s USA ochladly, což vedlo i k vzájemným embargům na dovoz zboží. Pro obě strany tak bylo obtížné dopřát si Cuba Libre přesně podle původní receptury. Rum s kolou už ale byl v té době rozšířen po celém světě.

03A dnes?

Půjdete-li do špičkových barů, většinou si vyberete spíše jiný klasický koktejl než právě Cuba Libre. Byť barmani budou na tuto objednávku vždy připraveni. Pokud se ale chcete bavit například na diskotéce nebo organizujete domácí party, rum s kolou nesmí chybět. Jednoduchost a osvěžující chuť drinku z něj dělají jednu z nejpopulárnějších kombinací. A často se nekončí u jedné či dvou sklenic. Proto můžeme jen odhadovat, kolik litrů Cuba Libre se celosvětově vypije. Byť jsou dvě hlavní složky pevně dané, díky široké nabídce můžete objevovat různé chutě. S každým rumem i každou kolou dostane drink trošku jiný charakter.

Receptura Cuba Libre

5 cl bílého rumu
1 cl čerstvé limetkové šťávy
12 cl Coca Coly

Do vysoké sklenice dejte kostky ledu, přidejte všechny suroviny a pořádně promíchejte. Jako ozdobu použijte limetku.

Vyzkoušejte také naši oblíbenou kombinaci Duppy Share & Coke.