Rumové Vánoce

Rumové Vánoce

Rumové Vánoce

Prosinec patří mezi rumaři k jednomu z nejoblíbenějších měsíců, a to díky rumovému adventnímu kalendáři. Do Štědrého dne se tak každý den zabaví objevováním nových vzorků. Ale co pak? Zajistěte svým blízkým zásoby oblíbeného nápoje do konce roku a darujte jim pod stromeček – rum!

Sladké mámení

02The Duppy Share XO je směs barbadoských rumů o stáří 5–12 let, jež zrají v sudech po bourbonu. Rum je lehce doslazovaný (2,5 g/l) a dobarvovaný pro konzistentní barvu jednotlivých šarží. Sám výrobce tvrdí, že The Duppy Share XO je tím nejlepším, co bylo pod značkou The Duppy Share doposud vytvořeno.

A jaké na něj máme ohlasy? Pavel Ungr z RumRock jej ohodnotil následovně: „V chuti je pocitově sladší a kořenitější, než by se dalo čekat. Chuť je ale plná, zajímavá a závěr je přiměřeně dlouhý.“ Jarda Pisklák z Jardova rumového okénka k tomu dodává: „XO bude pro začátečníky, co mají rádi sladké, pokročilé, co mají rádi sladké, profíky, co mají rádi sladké, a dámy budou taky sakra nadšené.“ Tak už víte, koho obdarovat rumem The Duppy Share XO?

Prémiová elegance

03

Don Q Gran Reserva XO je superprémiový rum, který zraje nejprve 9–12 let v bílých amerických dubových sudech a následně je směs doladěna rumy zrajícími až 50 let ve španělských soudcích po sherry. To vytváří rovnováhu mezi sladkými a suchými chutěmi, kterou v jiných destilátech nenajdete.

„Těšil jsem se, až tento rum ochutnám, protože jsem si říkal, že to bude určitě kvalitní rum, když si zasloužil tak krásný obal a lahev. Nespletl jsem se. Chuť je jemně karamelovo-vanilková a je cítit i náznak skořice,“ zaznívá v hodnocení na rumrecenze.cz. A my doplňujeme, že se jedná o těžší záležitost pro gurmány.

Dokonale udržitelný

04

Název Ron Sostenible (= udržitelný rum) plně odráží filozofii značky. Rum vzniká maximálně šetrným způsobem k životnímu prostředí. Základem je šťáva z cukrové třtiny, destilát následně zraje minimálně osm let v tropickém podnebí v sudech z amerického dubu po bourbonu. Hotový rum se z Dominikánské republiky do Evropy přepravuje po moři, lodí poháněné pouze větrem. Láhve se vyrábí v Evropě z recyklovaného skla, aby se co nejvíce snížily emise uhlíku.

Na webu rumrecenze.cz získal tento rum hodnocení 5/5: „V rumu je znatelně cítit tropické ovoce a vliv cukrové třtiny je rovněž zajímavý. Je i dost sladký, takže uspokojí i ty, kteří mají rádi sladké rumy. Po odpočinutí se projevuje i chuť vanilky a pomeranče. Za mě jeden ze zajímavějších rumů, které jsem ochutnal.“ Koho tedy rumem Ron Sostenible podarovat? Kohokoli, komu není lhostejný osud planety Země a zároveň miluje rum.

Zkapalněný prales

05

Guatemalský Ron KONG se vyrábí z melasy a nejprve se destiluje v zařízení alembic podle staré receptury. Takto vzniklý rum prochází ještě jednou destilací v parní koloně, v jejímž průběhu výrobci přidají ingredience jako banány plantain, eukalyptové listy, divoký řapíkatý celer, ostružiny, bambusové výhonky a byliny. To vše vychází z jídelníčku horských goril, který obsahuje až 146 různých druhů bylin, ovoce a stromů.

Láhev, v níž se rum ukrývá, je ručně vyrobená ze směsi minerálů a křemene. Svým tvarem odpovídá hlavě dospělé, zhruba patnáctileté gorily. Na dotek připomíná sopečnou horninu, domov posledních horských goril na světě. Celý projekt se tak točí kolem myšlenky, jak pomoct tento téměř vyhynulý druh zachránit a zachovat poslední kusy ve volné přírodě.

Jelikož se jedná o čerstvou novinku v našem portfoliu, nemůžeme se zatím podělit o dojmy a hodnocení recenzentů. Pokud však hledáte neotřelý dárek, kterým navíc přispějete na dobrou věc, je Ron KONG přesně pro vás.

Pro fajnšmekry

06

Ron Cristóbal Santa Maria Islay Cask prošel dvojím zráním; po prvním staření rum strávil ještě několik měsíců v sudech po whisky z ostrova Islay. Po nalití do sklenky se projeví aroma čistého kouře, dále tóny kůže, ohně a dřeva. V pozadí zavoní příjemně kontrastní tóny kandované papáji a pomerančové marmelády. V chuti překvapí jemnější tóny medu a marshmallow s citrusovým nádechem, vliv rašeliny ze sudu pak evokuje zauzenou slaninu.

Rum patří do série limitovaných edic, konkrétně tento vznikl v nákladu pouhých 1509 láhví. Pro své dozrávání v sudech po Islay whisky se řadí spíše ke kouskům určeným pro ostřílené rumaře, kteří jeho chuť dovednou docenit. Stejně jako omezenou produkci, která z něj dělá vysloveně sváteční záležitost.