Bar Convent Berlin z pohledu Samera Selbaka

Bar Convent Berlin z pohledu Samera Selbaka

Bar Convent Berlin z pohledu Samera Selbaka

Po loňské přestávce se opět uskutečnil největší barový svátek a veletrh v Evropě, Bar Convent Berlin. Ten letošní provázela změna lokality. Barmani a výrobci z celého světa se tak sjeli do areálu Berlin ExpoCenter City. Celkem zde bylo k vidění 210 vystavovatelů z 22 zemí, kteří dohromady přivezli přes tisícovku rozličných nápojů všech možných kategorií. Ačkoli i tentokrát byla patrná dominance ginu… Vše obejít a ochutnat není v lidských silách ani za tři dny, po něž Bar Convent Berlin trvá. Přesto se s vámi podělím o několik postřehů a zážitků z letošního ročníku.

Ač se záměr, se kterým na Convent každý z výrobců, distributorů a barmanů vyráží, může lišit, jedno máme všichni společné. Convent je pro nás místem setkání s přáteli. S lidmi, které jsme dlouho neviděli, nebo které známe jen z monitorů. Barmanské akce jsou ideální příležitostí pro setkání barové komunity. Pozdravit staré známé a seznámit se s novými lidmi. Ať už jedete na Convent či jinou bar show za jakýmkoli účelem, tento bude mezi důvody návštěvy zcela určitě také patřit.

05Sraz distributorů

Po roční pauze, kterou jsme si museli všichni dopřát, bylo znát, že právě na opětovné setkání tváří v tvář se mnozí těšili. První den tak panovala velmi dobrá nálada. Všichni sršeli energií a nadšením a bavili se. A to i přesto, že celkový počet účastníků byl znatelně nižší než v minulých letech.

Lidí bylo popravdě o dost méně, než bych na takovéto akci očekával. Celkový počet účastníků byl letos 8 000. Pro srovnání, poslední ročník 2019 navštívilo 15 000 lidí a 450 vystavovatelů. Letošní čísla jsou tak poloviční. Nemohu ale říct, že by mi to bylo nepříjemné. Organizátoři sice nejspíš nebyli nadšení z nízké návštěvnosti, ale jako účastník jsem si užíval, že se nemusím k jednotlivým stánkům rvát přes davy a že se dalo prostorem projít pohodlně a bez strkanic.

Také mám pocit, že letos dorazili spíš ti, co chtěli a potřebovali na Conventu řešit byznys. Takové setkání výrobců a distributorů, které doplnilo pár nadšenců. Výsledkem bylo mnohem méně opilých lidí k večeru, na rozdíl od předešlých ročníků. Což je na jednu stranu překvapivé – letos se nekonal žádný z velkých nápojových veletrhů a festivalů. Očekával bych tak, že lidé využijí první příležitosti.

03Nová lokace

Ačkoli staré místo konání mělo své kouzlo a každá změna přináší určité rozčarování, osobně musím říct, že mně se nová lokace líbila. Už samotný vstup sliboval změnu k lepšímu. Dřívější chaos, kdy kolem vchodu jezdila auta, nyní zmizel. Samotný vstup byl tentokrát dobře zorganizován. Rozvržení stánků a celková struktura prostoru mi přišly velmi přehledné. Díky rozestupům mezi stánky bylo všude dost místa a dalo se pohodlně projít. V neposlední řadě se pak dalo sehnat ubytování velmi blízko lokace a do centra to bylo jen pár zastávek metrem.

Co se samotných vystavovatelů a zajímavých značek týče, jednou z největších kritik, které jsem na adresu Conventu zaznamenal, byla absence velkých nadnárodních hráčů. Jak už jsem zmínil, mezi nápoji převažoval gin, ačkoli se daly najít i jiné kategorie. Osobně jsem našel pár zajímavých věcí, kde mě zaujal jak produkt, tak majitel, který očividně ví, co dělá. S některými z nich jsme již v kontaktu a možná vás brzy překvapíme dalším rozšířením našeho portfolia.

02

Ale ruku na srdce, našel jsem tam i pár těch, kteří byli zcela marní. Teď nemyslím produkt po chuťové stránce. Z několika diskuzí s výrobci jsem velmi rychle pochopil, že daná značka nemá ani zkušenosti ani prostředky na další budování značky a exportní sítě do zahraničí. Za mě to jsou takové výkřiky do tmy a je otázka, jaká je reálná životnost podobné značky.

Jak jsem napsal výše, letošní Convent mi připomínal spíše byznys sraz distributorů a výrobců. Řada z nich dala přednost meetingům v chill-out zóně před vlastními stánky. Na veletrzích běžná věc, jen letos těch výrobců bylo daleko více. A i když jsem osobně byl s letošní atmosférou Bar Conventu v Berlíně spokojený, přeci jen doufám, že se příští rok alespoň částečně vrátí „spirit“ let předchozích.